Banskobystrický kraj chce vypracovať štúdie k trom cyklotrasám v údolí rieky Hron

Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK) plánuje vypracovať štúdie realizovateľnosti pre tri úseky cyklotrás v údolí rieky Hron. Na tento účel chce získať dotáciu z európskych zdrojov vo výške 100 000 eur, predloženie žiadosti schválilo v marci krajské zastupiteľstvo.

24.04.2023 09:00
debata

BBSK chce v prípade získania dotácie vypracovať štúdie realizovateľnosti pre cyklotrasy spájajúce Brezno a Telgárt, obce Brusno a Valaskú a Hronskú Breznicu s Hronským Beňadikom. Úseky ležia na takzvanej Pohronskej vetve, ktorá s dĺžkou približne 160 kilometrov prepája mestá Brezno, Banská Bystrica, Zvolen, Žiar nad Hronom a Žarnovica.

„Dôvodom pre výber týchto cyklociest bola aj skutočnosť, že Pohronská vetva je najviac projektovo rozpracovaná, konkrétne v úsekoch Banská Bystrica – Brusno a Banská Bystrica skoro až po Žiar nad Hronom. Na Pohronskej vetve sa nachádzajú najväčší zamestnávatelia Banskobystrického kraja, rovnako ju môžeme považovať za akúsi cyklodiaľnicu, ktorá nielenže prepojí mestá v kraji, ale súčasne sa napojí na Prešovský kraj a Nitriansky kraj,“ priblížila pre TASR hovorkyňa BBSK Lenka Štepáneková.

BBSK sa v súčasnosti v rámci rozvoja cyklodopravnej infraštruktúry venuje projektovej príprave viacerých cyklotrás. Okrem niekoľkých úsekov na Pohronskej vetve sú to aj cyklotrasy Kráľova hoľa, Kráľova studňa či cyklotrasy Uľanka – Dolný Harmanec a Rároš – Boľkovce. V štádiu výstavby je aktuálne pod gesciou kraja cyklotrasa, ktorá prepojí mestá Rimavská Sobota a Poltár.

debata chyba
Viac na túto tému: #cyklotrasy