Na Muránskej planine budete môcť v lete pozorovať nočnú oblohu

Na Muránskej planine sa budú počas letných mesiacov konať organizované pozorovania nočnej oblohy. Hviezdy, planéty či Mliečnu cestu budú môcť návštevníci prostredníctvom podujatia Hviezdy nad Muráňom sledovať v štyroch termínoch, informovala Estera Žilková z Oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) Gemer, ktorá pozorovania organizuje.

21.06.2023 11:00
debata

Pri každom z pozorovaní bude môcť verejnosť spoločne s odborníkmi na nočnej oblohe pozorovať iné úkazy. Prvé z podujatí Hviezdy nad Muráňom sa uskutoční už 23. júna a návštevníkom prinesie pohľad na zapadajúce planéty Venuša a Mars.

Júlové podujatie bude obohatené o konjunkciu dorastajúceho Mesiaca a hviezdy Antares či pozorovanie Saturnu i s jeho prstencami. Počas prvého z augustových termínov návštevníkov čaká meteorický roj Perzeidy, na konci augusta zas bude možné na oblohe pozorovať najväčšiu planétu slnečnej sústavy Jupiter.

Pozorovania nočnej oblohy v Národnom parku Muránska planina pripravila OOCR Gemer v spolupráci s národným parkom a Hvezdárňou v Rimavskej Sobote. „Hviezdy nad Muráňom je nezabudnuteľná príležitosť pre všetkých milovníkov astronómie a prírody,“ skonštatoval riaditeľ OOCR Gemer Jaroslav Hric.

Podujatia sa budú konať vždy od 20.30 h do polnoci, pre účastníkov bude zabezpečená doprava z obce Muráň na Veľkú lúku. Pre obmedzenú kapacitu je potrebná rezervácia vopred.

debata chyba
Viac na túto tému: #Muránska planina