Budúcnosť dovoleniek? Václav Mika odhalil nové trendy v cestovnom ruchu

Cestovný ruch je v súčasnosti predmetom rýchlych zmien, keď sa turisti, cestovné kancelárie a regióny prispôsobujú novým trendom a očakávaniam cestovateľov. Uviedol to generálny riaditeľ Slovakia Travel Václav Mika.

13.09.2023 11:00
manželia, seniori, turistika, túra, objatie, hory Foto:
Ilustračné foto.
debata

„Cestovný ruch je veľmi dynamická kategória, ktorá v súčasnosti prechádza značnými zmenami. Najviac je cítiť prechod od masového turizmu k tzv. smart turizmu a návrat k prírode. Slovensko však ani v jednom faktore nezaostáva, práve naopak, máme nádhernú nedotknutú prírodu, nechýba nám autenticita, bezpečnosť ani prekvapivé zážitky,“ povedal Mika.

Pri výbere dovolenky a dovolenkovej destinácie sa podľa jeho slov do popredia dostávajú najmä udržateľnosť a ekologický aspekt. Stále viac cestovateľov uprednostňuje miesta a ubytovanie, ktoré sú blízko k prírode.

Zdôraznil, že cestovatelia hľadajú autentické zážitky, ako sú napríklad výroba lokálnych remeselníckych výrobkov, netradičné formy ubytovania či gurmánske zážitky spojené s ochutnávkou vína.

Mika poznamenal, že celosvetovým negatívnym aspektom v cestovnom ruchu sú v súčasnosti preplnené atrakcie, preto turisti vyhľadávajú pokojné miesta na načerpanie energie a síl.

Generálny riaditeľ Slovakia Travel dodal, že bezpečnosť sa stala zásadným faktorom pri plánovaní ciest a má vplyv na to, ako si cestovatelia vyberajú miesto na trávenie dovolenky.

debata chyba
Viac na túto tému: #Václav Mika #Slovakia Travel