Rozvojová agentúra obnoví Coburgovský park, získala na to vyše 845 000 eur

Coburgovský park v Pohorelskej Maši, časti obce Pohorelá, ktorý je súčasťou vznikajúcej kultúrnej trasy Coburgovská železná cesta, sa dočká revitalizácie. Projekt realizuje Rozvojová agentúra Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK), ktorá na tento účel získala vyše 845.000 eur z plánu obnovy. Svoje zámery priblížila priamo v historickom prírodno-krajinárskom parku na Horehroní.

16.09.2023 11:00
debata

„Našim plánom je oživiť park a vrátiť mu slávu, ktorú mal za čias Coburgovcov. Obnovíme značne zničený mobiliár, oživíme zeleň, ktorá je síce pomerne zachovalá, ale my sa chceme sústrediť na zachovanie biodiverzity. Veľmi citlivo pristupujeme k jednotlivým opatreniam aj v súvislosti s opatreniami na zmenu klímy. Treba vybudovať nové chodníky, oddychové zóny, informačné a navigačné prvky. Parku vrátime život, aby pritiahol ľudí, turistov, domácich obyvateľov,“ priblížila riaditeľka Rozvojovej agentúry BBSK Janka Pálková.

Zmluvu s ministerstvom životného prostredia uzavreli na jar tohto roka a potrvá tri roky. Zámerom je tiež viac spropagovať toto prostredie a samotnú lokalitu na Horehroní.

Pohorelská Maša bola kedysi sídlom Pohorelského železiarskeho komplexu, ktorý vlastnila aristokratická rodina Coburgovcov. Vybudovali ho v anglickom prírodno-krajinárskom záhradnom slohu. Kedysi bol pýchou botaniky a prírodných hodnôt. Preteká ním rieka Hron.

„Tento park bol atraktívny nielen pre aristokraciu, ale lákal i návštevníkov z okolia Horehronia. Využívali ho na oddych, voľnočasové aktivity a rôzne stretnutia. Najvýraznejšie obdobie jeho slávy, krásy a jedinečnosti sa viaže na 19. storočie. Stretávali sa tam Coburgovci a aristokrati, ktorí boli s nimi v obchodnom spojení, a, samozrejme, ich rodinní príslušníci. Park sa stane súčasťou Coburgovskej železnej cesty, ktorá prepojí prírodné krásy, históriu a kultúru na jednom mieste. V jeho revitalizácii sme videli obrovský potenciál na to, aby sme z neho vytvorili atraktívne miesto pre aktivity cestovného ruchu,“ zdôraznila Pálková.

debata chyba
Viac na túto tému: #Ferdinand Coburg #Horehronie