Zdal sa vám tohtoročný september horúci? Máte pravdu, bol najteplejší v histórii záznamov

Septembrové teploty vo svete boli podľa európskej klimatickej služby Copernicus najteplejšie v histórii a s veľkým náskokom prekonali predchádzajúce maximum. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

07.10.2023 08:00
debata

Minulý mesiac bol o 0,93 stupňa Celzia teplejší ako bol septembrový priemer v rokoch 1991 až 2020 a o 0,5 stupňa Celzia teplejší ako predošlý rekord z roku 2020.

Údaje služby Copernicus ukazujú, že september zaznamenal najväčší skok od dlhodobého priemeru v záznamoch, ktoré sa datujú do roku 1940.

V Európe bol napríklad rozsah oteplenia pozoruhodne veľký a prekonal dlhodobý priemer o 2,51 stupňa Celzia.

Mimoriadne teplý september nasleduje po najteplejšom lete na severnej pologuli. Vedci tvrdia, že rok 2023 smeruje k tomu, že bude najteplejší v histórii záznamov.

Niektorých vedcov rozsah zvýšenia oteplenia prekvapil. „Tento mesiac bol podľa môjho profesionálneho názoru ako klimatického vedca úplne ohromne bláznivý," reagoval na septembrové údaje skúsený výskumník Zeke Hausfather na platforme X, predtým známej ako Twitter.

Odborníci veria, že za vysokými teplotami sú stále emisie skleníkových plynov v spojení s klimatickým fenoménom El Ni?o, ktorý ešte nedosiahol vrchol. Preto sa predpokladá, že teploty by mohli stále rásť nad normál.

Aj októbrové počasie je nezvyčajne teplé a na mnohých miestach, napríklad v Španielsku, padli mesačné teplotné rekordy.

debata chyba
Viac na túto tému: #teplota #rekord #september #meranie teploty