Spod Tatier do Bratislavy sa lietať nebude, čo je prioritou?

Letecké spojenie medzi Popradom a Bratislavou, o ktorom sa hovorí už niekoľko rokov, zatiaľ nie je reálne. Vyplýva to z vyjadrenia štátneho tajomníka ministerstva dopravy Igora Chomu, podľa ktorého nateraz nie je šanca rozlietať spomínanú vnútroštátnu linku. Vo vyjadrení pre médiá pri príležitosti utorkového mimoriadneho valného zhromaždenia popradskej leteckej spoločnosti označil skôr za potrebné rozlietať popradské letisko v rámci medzištátnych letov.

23.02.2024 11:00
debata

„Snažíme sa teraz o to, aby sme rozlietali predovšetkým Bratislavu a Košice, teda spojenie západu s východom. Samozrejme, že v hre bola aj úvaha o Poprade a Bratislave, ale toto dnes nie je témou dňa,“ ozrejmil Choma.

Letisko v Poprade sa má podľa neho sústrediť v rámci rozlietania na iné krajiny, pretože tie prinášajú turistov, turistický ruch a s tým spojené benefity.

Riaditeľ letiska Ján Pitoňák v tomto smere informoval, že letecká spoločnosť diskutuje o otvorení linky Praha – Tatry a tiež s Varšavou o možnosti spojenia medzi Poľskom a Popradom.

Okrem toho je na letnú sezónu 2024 pripravená doteraz najširšia ponuka dovoleniek s odletom z Popradu do Bulharska, Turecka a po prvýkrát aj do afrického Tuniska.

O leteckom spojení Tatier s Bratislavou sa intenzívne hovorilo ešte v roku 2021, keď boli v tomto smere rozbehnuté aj rokovania. Vtedajší riaditeľ letiska Peter Dujava avizoval, že pôjde o lietadlá do 60 miest. Lietať sa malo každý deň, pričom prvé lety sa mali uskutočniť na jeseň 2021. Napokon z plánov zišlo.

„Záujem manažmentu stále trvá, avšak letecká spoločnosť, ktorá toto prepojenie plánovala, sa počas protipandemických opatrení dostala do výrazných problémov,“ vysvetlil ešte v máji 2022 Martin Švidroň z marketingového oddelenia letiska.

Spoločnosť Letisko Poprad – Tatry, a. s. vznikla začiatkom roka 2005. Hlavným akcionárom letiskovej spoločnosti je Slovenská republika – Ministerstvo dopravy SR, minoritnými mestá Poprad a Vysoké Tatry. Pravidelná civilná letecká doprava na popradskom letisku začala fungovať v roku 1943 na linke Bratislava – Sliač – Poprad – Prešov.

debata chyba
Viac na túto tému: #letisko Poprad