Košický kraj posilní turistickú infraštruktúru projektami za 1,35 milióna eur

Košický samosprávny kraj (KSK) posilní v tomto roku turistickú infraštruktúru prostredníctvom grantovej výzvy Terra Incognita sumou 1,35 milióna eur. Podporu získalo 22 projektov. V rámci štvrtkového vyhlásenia výsledkov odovzdali úspešným žiadateľom aj dekréty.

26.02.2024 09:00
debata

Podľa výkonnej riaditeľky krajskej organizácie cestovného ruchu Košice Región Turizmus Lenky Vargovej Jurkovej pribudne novinka v každom regióne kraja. Najviac peňazí poputuje do veľkých rozvojových projektov, a to 885.000 eur.

„Pre ekoturistické projekty bude prerozdelených 300.000 eur. V rámci nového opatrenia, kde sa podporia nové zážitky k ubytovacím zariadeniam, pribudne na Vinianskom jazere vodný vlek a na Tokaji sklenený inteligentný domček,“ spresnila s tým, že na to prerozdelili 130.000 eur.

V rámci Európskeho kultúrneho dedičstva budú podporení stali sprievodcovia pre kostolíky, virtuálni sprievodcovia aj servis pre turistov. Suma 35.000 eur je smerovaná na projekty týkajúce sa kostolov v obciach Štítnik, Ochtiná, Koceľovce a Plešivec.

Medzi podporenými projektami sú okrem iných aj Včelí raj Betliar, Nordpark Žehra, kde pribudnú bežkárske trate, vyhliadka v Gelnici či Vodná priekopa pod Akropolou v Slovenskom raji, ktorá má priniesť exteriérový bazén s umelou skalou a vodopádom evokujúcim historické osídlenie.

V spišskonovoveskej zoo má rozšíriť voľnočasové aktivity Guľôčkový svet a podporu získalo i Pastoračné centrum Anny Kolesárovej vo Vysokej nad Uhom.

V Rožňave by mal vzniknúť nový flow trail, pri chate Lajoška bude možné stráviť noc v sklenených iglu pod hviezdami a pri jazere Úhorná v Smolníku má pribudnúť prírodná sauna. Na Zemplínskej šírave zas plánujú návrat modernej výletnej lode s rôznymi aktivitami.

„Snažíme sa podporovať cestovný ruch hlavne z dôvodu obrovského potenciálu, ktorý má. Následne to má dosah nielen na regionálny rozvoj, ale aj na zvýšenie zamestnanosti a rozvoj služieb, a, samozrejme, aj zatraktívnenie celého Košického kraja,“ uviedol predseda KSK Rastislav Trnka.

debata chyba
Viac na túto tému: #Košický kraj