Kde sú najhorší šoféri? Štúdia odhalila krajiny Európy s najnebezpečnejšími cestami

Európa je dlhodobo turisticky najnavštevovanejšou oblasťou, Francúzsko je medzi krajinami na čele rebríčka krajín, kam mieri najviac dovolenkárov z cudziny.

22.04.2024 06:00
láska, rande, muž a žena, výlet, auto,... Foto:
Prvé miesto malo len 21,38 úmrtí na milión obyvateľov.
debata

Výlety na vlastnom či prenajatom aute a cestovanie po krajine na vlastnú päsť je jedným z najlepších spôsobov, ako spoznať nové miesta, mestá, kultúru… Štyri či dve kolesá a motor dávajú voľnosť a maximálnu flexibilitu.

Šoférovanie v zahraničí však môže byť veľmi odlišné od spôsobu, akým sme zvyknutí jazdiť po domácich cestách. Ktoré národy majú najnebezpečnejšie jazdné podmienky a ktoré sú, naopak, najbezpečnejšie?

Stránka Vignetteswitzer­land.com analyzovala údaje Európskej rady pre bezpečnosť dopravy, a tak zistila, ktoré krajiny majú najvyšší počet úmrtí na cestách na milión obyvateľov.

Chorvátsko z dronu
Video
Zdroj: Pixabay
m-reporter ikona appka  1024 x 1024 px   2 Dávame do pozornosti Navštívili ste nezabudnuteľné miesto a zachytili ste ho na video? Pošlite nám ho cez novú aplikáciu mREPORTÉR

Po preštudovaní čísel tím odborníkov zistil, že najnebezpečnejšou krajinou na šoférovanie v Európe je Rumunsko, kde štatistiky z roku 2022 uvádzajú 85,81 úmrtí na milión obyvateľov.

Na rumunské pomery je to však pozitívne číslo, pretože ide o 10,26-percentný pokles smrteľnej nehodovosti oproti roku 2012, keď si krajina zapísala do štatistík 95,62 úmrtí na milión obyvateľov.

Druhou najnebezpečnejšou destináciou na zozname je Srbsko s 82,65 úmrtiami na cestách na milión obyvateľov. Aj tu nastal výrazný pokles v porovnaní s údajmi z roku 2012, keď mala krajina 95,01 úmrtí na cestách na milión obyvateľov.

cesta, doprava, motorka, Čítajte viac Rebríček: Krajiny s naj(ne)bezpečnejšími cestami. Slovensko je na 22. mieste

Prvú päťku najnebezpečnejších krajín pre jazdu v Európe dopĺňa Bulharsko na treťom mieste so 77,64 úmrtiami na cestách na milión obyvateľov; Chorvátsko na štvrtom mieste so 71,20 úmrtiami na cestách na milión obyvateľov; a Portugalsko na piatom mieste so 62,30 úmrtiami na cestách na milión obyvateľov.

Avšak opäť platí, že pre Portugalsko znamená toto číslo 8,53-percentný pokles v porovnaní s údajmi z roku 2012, keď zaznamenalo 68,11 úmrtí na cestách na milión obyvateľov.

Najbezpečnejšie

Čo sa týka najbezpečnejších krajín, štúdia zaradila na prvé miesto Nórsko, keďže malo len 21,38 úmrtí na milión obyvateľov.

Za ním nasledovalo Švédsko s 21,72 úmrtí na milión obyvateľov. Spojené kráľovstvo bolo tretie najbezpečnejšie s 25,89 úmrtiami na cestách na milión obyvateľov.

New York, metro, Manhattan, stanica, zastávka, cestovanie, cestujúci, podzemka Čítajte viac Rebríček: Tieto mestá majú najlepšiu verejnú dopravu. Praha je 5. na svete Longyearbyen, Svalbard, Nórsko Čítajte viac Čo ste o Nórsku nevedeli: Prisťahovalectvo, žiadny dabing, výťah v kopci, 'slovenský'Lillehammer

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Európa #cesty #šoférovanie