Z Muráňa začal k sysľovisku premávať bezplatný turistický vláčik

Obec Muráň v okrese Revúca spustila prevádzku nového turistického vláčika, ktorý návštevníkov zadarmo odvezie k obľúbenému sysľovisku Biele vody na Muránskej planine. V obci tiež pribudlo nové veľkokapacitné parkovisko, kde môžu návštevníci bezplatne odstaviť svoje auto, uviedol starosta obce Roman Goldschmidt.

05.05.2024 08:00
syseľ, Muránska planina Foto: ,
Sysle si neraz pochutnávajú na potrave, ktorú im tam nosia turisti.
debata

Nákup nového turistického vláčika za približne 300.000 eur financovala samospráva z projektu v rámci plánu obnovy. Slúžiť má najmä na dopravu turistov k sysľovisku, ktoré patrí k najnavštevo­vanejším lokalitám Muránskej planiny.

„Máj a jún budeme v skúšobnom režime. Kým sa ľudia naučia, kde majú parkovať, pretože všetci chcú parkovať pri sysľovisku,“ skonštatoval Goldschmidt. Ako dodal, vláčik bude z obce a späť premávať zatiaľ cez víkendy a sviatky, a to niekoľkokrát do dňa.

Turistický vláčik má podľa starostu pomôcť odbremeniť dopravu v blízkosti sysľoviska, kde sa najmä počas voľných dní či prázdnin koncentruje veľké množstvo áut. Za týmto účelom v Muráni vzniklo aj veľkokapacitné parkovisko, na ktorého zriadenie získala Správa Národného parku (NP) Muránska planina financie rovnako z plánu obnovy.

Veľkokapacitné parkovisko v Muráni sa nachádza pri futbalovom ihrisku pred koncom obce smerom na Prednú Horu, parkovanie pre verejnosť je bezplatné. Návštevníci sa pešo za pár minút dostanú do centra obce, k zastávke turistického vláčika či k náučnému chodníku na Muránsky hrad, v ktorého úvode sa nachádza aj začiatok pešej turistickej trasy smerujúcej k sysľovisku.

„Odbočka je zatiaľ označená provizórne, v dohľadnej dobe na trase pribudnú turistické značky, ktoré vás dovedú za sysľami a pokračovať budú až do sedla Predná hora,“ priblížil na sociálnej sieti národný park.

debata chyba
Viac na túto tému: #Muráň #sysle #Sysľovské polia