V historickej pevnosti v Bangkoku pokračuje búranie domov tradičnej komunity

Napriek odporu obyvateľov a aktivistov pokračujú thajské úrady v búraní v domov postavených pri múre pevnosti z 18. storočia v historickej štvrti Bangkoku. Na tomto pozemku v rámci modernizácie a skrášľovania vzniká park.

07.03.2017 14:00
Thajsko, Bangkok, Pom Mahakan, pevnosť Foto: ,
Tuk tuk pred pevnosťou Pom Mahakan v Bangkoku.
debata

Komunita ľudí žijúcich v areáli pevnosti Pom Mahakan sa už desiatky rokov bráni zbúraniu svojich príbytkov, kde rodiny mnohých z nich žijú už v šiestej generácii.

Mestské úrady označujú obyvateľov pevnosti za squatterov. Tí však úrady obviňujú z ničenia historických stavieb. Domy z tíkového dreva postavené v tesnej blízkosti hradieb slúžili v minulosti na ubytovanie palácovej stráže.

Architekti a akademici upozorňujú, že spoločenstvo ľudí žijúcich v pevnosti je jedným z posledných v Bangkoku, ktoré ešte udržiavajú stáročný spôsob života. Podľa odborníkov má sporné miesto potenciál stať sa turistickou atrakciou, ak by bolo správne udržiavané.

Búranie domov v historickej časti Bangkoku. Foto: SITA/AP, Sakchai Lalit
Thajsko, Bangkok, Pom Mahakan, pevnosť Búranie domov v historickej časti Bangkoku.

Obyvatelia domov postavených na území pevnosti v podstate ani nenamietajú proti plánom mestských úradov, ale chceli by dosiahnuť zachovanie svojej komunity a svojho spôsobu života.

Navrhli, že by sa mohli zapojiť do stráženia alebo upratovania areálu pevnosti. Sú tiež ochotní platiť mestu nájomné za svoje domy.

Podľa aktivistov z medzinárodnej aliancie bojujúcej za právo na bývanie (IAI) komunita ľudí žijúcich na území pevnosti dokazuje svoju schopnosť účinnej samosprávy i organizovania kultúrnych podujatí pre komunitu i širšiu verejnosť.

Búracie práce pri pevnosti Pom Mahakan v Bangkoku. Foto: SITA/AP, Sakchai Lalit
Thajsko, Bangkok, Pom Mahakan, pevnosť Búracie práce pri pevnosti Pom Mahakan v Bangkoku.

Konávajú sa tam pravidelne predstavenia i kurzy tradičných thajských tancov, výstavy alternatívneho umenia i koncerty, dielničky pre deti, na ktorých sa učia tradičné remeslá.

Na rozdiel od pozemkov upravených a spravovaných mestom, v časti pevnosti, kde žije komunita, je poriadok, upravené záhrady a bezpečie, konštatuje IAI.

O komunite boli napísané dve knihy: jedna v thajčine, druhá v angličtine, a často o nej informujú miestne i zahraničné médiá.

Pom Mahakan je jednou z dvoch pevností, ktoré sa zachovali z čias, keď boli súčasťou mestského opevnenia vybudovaného ešte za vlády kráľa Rámu I.

debata chyba
Viac na túto tému: #búranie #Bangkok