Cestovateľ Aleš navštívil Gibraltár: Okradnú vás opice a poprechádzate sa po letisku

26.06.2017 07:00
Gibraltár, opica
V Gibraltáre sa nachádza jediná európska kolónia opíc. Autor:

Ak zvažujete navštíviť Španielsko, o ktorom som písal v predošlom článku, medzi Sevillou a Malagou si určite doprajte prestávku na prehliadku maličkej exotickej krajiny, ktorá sa tam nachádza. Napriek tomu, že Gibraltár patrí medzi najmenšie krajiny sveta, nájdete tu hneď niekoľko pozoruhodností.

Keď som opúšťal Španielsko a vstupoval do Gibraltáru, veľmi rýchlo som si všimol odlišnosti. Jednou z prvých, ktoré som zaregistroval, bola červená telefónna búdka, aké sú známe z Británie. Aj uniforma policajta mi dávala najavo, že som na zámorskom území Spojeného kráľovstva.

Ďalším unikátom, a dokonca svetovým, je tamojšie letisko. Gibraltár ako jediný štát má pristávaciu dráhu, po ktorej sa môžu prechádzať ľudia – samozrejme, ak práve nepristáva alebo neštartuje lietadlo. Ako je to možné? Križuje ju totiž jedna z hlavných ulíc – Winston Churchill Avenue.

Zo strechy
		Gibraltáru je veľmi dobrý výhľad
		na...
Z jednej strany ostrova
		na druhú sa dá
		prejsť...
+15So
		Španielskom má Gibraltár priamo aj
		hranicu.

No a hneď za letiskom sa neprehliadnuteľne do výšky vypína skalnatý masív “The Rock“, ako ho miestni volajú vďaka úctyhodnej výške 426 metrov.

Ako sa však časť územia Španielska vôbec stala kolóniu Veľkej Británie? Po jednej z mnohých vojen a bitiek sa územie na juhu krajiny prerozdeľovalo. Po tom, čo ho dlho okupovali viaceré ríše a veľmoci, sa k jeho nadvláde dostalo konečne aj Španielsko. V roku 1713 však muselo prenechať Gibraltár Británii a jeho územie sa stalo britskou kolóniou. Prvými obyvateľmi Gibraltáru boli väčšinou vojenskí väzni alebo zajatci.

Pozor na zlodejov s chvostami

So svojou rozlohou necelých 7 km² patrí medzi najhustejšie zaľudnené krajiny sveta a priestor je tu veľmi obmedzený. A vďaka chlpatým obyvateľom je tam ešte tesnejšie – v Gibraltáre sa totiž nachádza jediná európska kolónia opíc.

Asi niet takej krajiny, kde by neboli...
Asi niet takej krajiny, kde by neboli pozostatky obranných štítov z vojnového obdobia. Autor: Aleš Tvrdý

Ako sa sem dostali, nikto presne nevie a kolujú o nich rôzne legendy. Miestni obyvatelia na nich nedajú dopustiť – mimochodom aj kvôli povere, ktorá tvrdí, že Gibraltár bude britský, pokiaľ tu budú žiť opice.

Cesta na vrchol dominantnej gibraltárskej skaly sa dá absolvovať pešo, autobusom alebo lanovkou. My sme sa rozhodli pre tretí variant. Počas jazdy sa dajú sledovať v prírode voľne žijúce drzé opice, ktoré sa vrhnú na všetko, čo ich zaujme.

Veľmi rýchlo som pochopil, prečo sú všade tabule s príkazom nekŕmiť týchto chlpatých banditov. Podľa mňa by tam mohla byť správa aj o tom, že sa nevypláca so sebou nosiť žiadne jedlo. Ani zabalené.

Zo strechy Gibraltáru je veľmi dobrý výhľad na...
Zo strechy Gibraltáru je veľmi dobrý výhľad na celú krajinu. Autor: Aleš Tvrdý

Gibraltár má vďaka svojej polohe mimoriadny strategický význam. Je teda jasné, prečo sa o neho zvádzalo toľko bitiek. Za ideálnych poveternostných podmienok je z neho výhľad na tri krajiny (Anglicko, Španielsko, Maroko), a navôkol tmavomodré more.

Miestni obyvatelia sú priateľskí a záujem turistov už takmer plne ignorujú. Ak niekoho požiadate o pomoc alebo radu, sú veľmi ochotní. Ak môžu, pomôžu, ak je to nad ich sily, určite vám poradia alebo zavedú za niekým iným.

Zaujímavosti o krajine:

  • V Gibraltáre sa jazdí po pravej strane.
  • Vydávali sa tu druhé najstaršie anglicky písané noviny, ktoré vychádzali 6 dní v týždni.
  • Po dobití moslimami dostalo územie meno na počesť moslimského vodcu. Skala sa premenovala na Džabal al Táriq (Tárikova skala), z čoho vznikol skomolením názov Gibraltár.

www.photoandtraveling.com

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Gibraltár
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku