Megaprojekt je súčasťou plánu Vízia 2030, ktorá počíta s postupným poklesom závislosti krajiny od ťažby ropy.
Letovisko „Red Sea Islands“ v Červenom mori sa krajina chystá sprístupniť návštevníkom do roku 2022 – postavia sa tu luxusné hotely, letisko, pribudnú nové cesty aj prístav.
Investície presiahnu v prepočte 16 miliónov eur a s výstavbou by sa malo začať na jeseň 2019.
Kráľovstvo Saudskej Arábie zároveň oznámilo, že plánuje zmeniť obrovskú časť svojho nedotknutého pobrežia Červeného mora na poloautonómný plážový rezort.
Z piatich desiatok ostrovov a 180-kilometrového úseku pobrežia tak vznikne súkromný priestor s vlastnými zákonmi, ktoré kopírujú medzinárodné zvyklosti.
Dovolenkári sa preto nemusia obávať tvrdých konzervatívnych pravidiel, ktoré platia v islamskej krajine, ako zákaz požívania alkoholických nápojov, povinnosť žien zahaľovať sa, či vychádzať von len v sprievode manžela alebo otca.
Podobne tu budú uvoľnené aj vízové pravidlá.
Arábia pre turistov
V roku 2016 pricestovalo do Saudskej Arábie 18 miliónov zahraničných návštevníkov, takmer všetci cudzinci však prišli na púť do Mekky, a nie tráviť čas a míňať peniaze pri prezeraní si pamiatok krajiny.
Hoci sa kráľovstvo môže pochváliť mnohými archeologickými lokalitami, nedotknutými plážami a vynikajúcimi miestami na potápanie, nie je to typická dovolenková destinácia ako napríklad egyptské letoviská na pobreží Červeného mora alebo staroveká Petra v Jordánsku.
Navyše v súčasnosti krajina ani nevydáva turistické víza, čo ešte sťažuje návštevu cudzincov.
Na atraktivite Saudskej Arábie nepridávajú ani prísne pravidlá vychádzajúce z moslimskej viery, ani horúca púštna krajina.
Kultúrne inštitúcie ako divadlá či kiná sú tu, napriek snahám o reformu, stále zakázané a krajine sa dostáva mnoho kritiky aj pre jej inštitucionalizovanú diskrimináciu žien.
Zdroj: Worldeconomicforum; Independent.co.uk