Ostrov, kde žijú posledné draky na planéte, zatvárajú. Kvôli pašerákom

, 09.04.2019 07:00

Slávny indonézsky ostrov Komodo, ktorý je domovom unikátneho "draka" - druhu jaštera z čeľade varanovité - zatvára pred turistami svoje brány. Rozhodnutie padlo po tom, ako policajti nedávno odhalili gang pašerákov, ktorí odvážali plazy z ostrova.

Orgány zatkli páchateľov so 41 varanmi komodskými, z ktorých každú plánovali predať za približne 500 miliónov rupií (asi 30 000 eur).

Keďže túto sezónu už vláda nemôže zasiahnuť, podľa indonézskych novín Tempo dočasne uzavrie obľúbenú turistickú atrakciu v januári 2020. Dátum opätovného otvorenia zatiaľ nie je známy.

Počas uzávery budú ochrancovia prírody skúmať, či má varan dostatok prirodzenej potravy, budú pracovať aj na zachovaní endemických druhov rastlín a zvierat a realizovať celkový prieskum prírodného prostredia. Úrady dúfajú, že toto opatrenie pomôže zvýšiť populáciu komodských „drakov“.

Varany z ostrova Komodo sú chráneným druhom a odborníci ich považujú za najväčšie žijúce jašterice na svete, odtiaľ aj vznikla prezývka „draky“.

Dorastajú až do dĺžky troch metrov a vážia okolo 100 kilogramov. Majú jedovaté sliny a môžu byť nebezpečné.

Svetové nadácie pre zvieratá odhadujú, že vo voľnej prírode ich zostalo len asi 6000, všetky sú sústredené v Indonézskom národnom parku Komodo; na ostrovoch Komodo, Rinca, Padar, Flores Gili Motang, Owadi a Samiin.

Travelandleisu­re.com; Businessinsider­.com; Telegraph.co.uk

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#pašeráci #indonézia #jaštery
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku