Ako zmizol jeden z najväčších vodopádov? Prehltla ho 'čierna diera'

, 24.05.2020 07:00

Vodopád San Rafael na rieke Coca bol poprednou turistickou atrakciou Ekvádoru a každý rok priťahoval desiatky tisíc ľudí. Spenená voda padala 150 metrov do kráterovitého otvoru.

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

Here's a shot I took a few years ago of San Rafael Waterfall in Ecuador. #ecuador #southamerica #sanrafaelwaterfall #waterfall

Príspevok, ktorý zdieľa Mike Levine (@mike.levine113),

Najväčší vodopád krajiny však zmizol po tom, čo časť zdroja jeho vody doslova prehltla obrovská diera, informuje Nasa.

Kultový prírodný skvost nahradili len tri prúdiky vody, a tak z atrakcie neostalo už prakticky nič, píše CNN.

Krajina „vodopád“ San Rafael dokonca už aj stiahla zo svojej oficiálnej internetovej stránky, ktorá informuje o turistických pozoruhodnostiach.

Odborníci z ministerstva životného prostredia Ekvádoru sa domnievajú, že sa táto udalosť sa odohrala začiatkom februára a odklonila súčasný tok rieky kamsi hlboko pod zem.

Odborníci na mieste skonštatovali, že stav je nezvratný a dnes sa vedú už len polemiky, či šlo o prírodný jav, alebo je príčinou výstavba hydroelektrárne na rieke.

Ekvádorské ministerstvo cestovného ruchu rekonštrukciu, ani čiastočnú sanáciu stavu, neplánuje.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#vodopád #Ekvádor
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku