Vznikol nový národný park pre ohrozené druhy

28.06.2020 23:30

Austrálsky štát Nový Južný Wales oznámil vytvorenie nového národného parku pre chránené ohrozené druhy. Narriearra sa rozprestiera na severozápade štátu na ploche 1 534 kilometrov štvorcových.

Oblasť východne od mesta Tibooburra, ktorá hraničí s Queenslandom, bola viac než storočie majetkom rodiny O'Connorovcov, píše The Guardian. Išlo tak o najväčšiu kúpu súkromného územia pre ochranárske účely v histórii štátu. Sumu, za ktorú ho Nový Južný Wales získal, úrady nezverejnili.

Minister životného prostredia štátu Matt Kean uviedol, že nový národný park, ktorý sa rozprestiera sčasti v oblasti rieky Bulloo, zahŕňa mokrade a krajinu, aké sa nenachádzajú v žiadnych iných národných parkoch Nového Južného Walesu.

Žije tam najmenej 27 ohrozených druhov vrátane zamatovca mokrinového. K ďalším patria sokol strieborný, chrastiar červenobradý a drop zásternatý. V miestnych močiaroch žijú aj desaťtisíce vodných vtákov, medzi nimi pelikány, ibisy či beluše.

Nový národný park zatiaľ nemá oficiálny názov, vláda však už v tejto veci oslovila miestnu radu v Tibooburre, aby nejaký navrhla.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#ohrozené druhy #národný park #Austrália
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku