Rakúsky "Grand Canyon" nájdete v rezervácii Ötscher-Tormäuer

Prírodná rezervácia Ötscher-Tormäuer leží v mostviertelských Alpách. Rozprestiera sa vôkol takmer 2 000 metrov vysokého vrchu Ötscher, dominanty regiónu Mostviertel, je najväčšou v Dolnom Rakúsku a pre mnohých aj najpôsobivejšia.

31.07.2014 06:00
Oetschergraben, Mostviertel, Alpy Foto:
Jedna z priepastí v prírodnej rezervácii Ötscher-Tormäuer v mostviertelských Alpách.
debata (1)

Je jednou z najdlhších, najužších a najhlbších skalných tiesňav na území Álp. Divoké rokliny ako Ötschergräben, bizarné skalné formácie, vodopády, jaskyne, tajuplné lesy a horské pastviny vytvárajú obraz krajiny.

25 druhov orchideí a iné poklady

Rezervácia Ötscher-Tormäuer je zaradená medzi špeciálne chránené územia – takzvané územia európskeho významu. Všetky rastlinné a živočíšne druhy tak spadajú pod špeciálnu ochranu. K typickým rastlinným druhom patria bukové a roklinné lesy, smrekové lesy a kosodrevina, ako aj bohaté porasty papradia. Na skalách a vápencovom podloží rastie 25 druhov orchideí. Zo živočíšnej ríše je tu bohato zastúpená predovšetkým jelenia zver, kamzík horský, kozorožec alpský, myšiarka ušatá a pozoruhodný počet orla skalného.

Vrchy aj rokliny

V okolí zďaleka viditeľného vrchu Ötscher, symbolu regiónu Mostviertel, sa rozprestiera jedno z najpôsobivejších území Európy. Pre prírodnú rezerváciu Ötscher- -Tormäuer sú charakteristické výšiny a priepasti, vrchy a rozsiahla spleť roklín. So svojou rozlohou 170 km2 je najväčšou prírodnou rezerváciou Dolného Rakúska. Nezvyčajné sú hlboké rokliny, ktoré vymlela voda na troch stranách vrchu Ötscher: Vorderen a Hinteren Tormäuer vyformovala rieka Erlauf, roklina Ötschergräben – označovaná aj ako Grand Canyon Rakúska – zas potok Ötscherbach. Vápencové skaly masívu Ötschermassiv ukrývajú najvýznamnejší jaskynný systém Dolného Rakúska.

V okolí zďaleka viditeľného vrchu Ötscher,... Foto: Franz Weingartner
Ötscher, Mostviertel, Rakúsko V okolí zďaleka viditeľného vrchu Ötscher, symbolu regiónu Mostviertel, sa rozprestiera jedno z najpôsobivejších území Európy.

Nielen pre horolezcov

Človek nemusí byť vášnivým horolezcom, aby si užil všetko, čo prírodná rezervácia Ötscher-Tormäuer ponúka. Na najkrajšie vyhliadkové miesta sa dostanete aj dvomi sedačkovými lanovkami: z Lockenhofu zo smeru Ötscher-Gipfel a z Mitterbachu do Gemeindealpe. Reštaurácie so slnečnými terasami lákajú pri horských staniciach na odpočinok. Úžasnú silu vody môžete pocítiť na ceste popri vodopáde Trefflingfall.

Nedotknutá prídoda, vodopády, horské chodníky,... Foto: Robert Herbst
Ötscher-Tormäuer, Rakúsko Nedotknutá prídoda, vodopády, horské chodníky, skalnaté bralá, chránené zvieratá a krásne drevenice sú najväčšou pýchou prírodného parku.

Príjemné cestičky vedú okolo jazera Erlaufsee a vodnej nádrže Eralufstausee. Na Marienstein sa naskytá najkrajší výhľad na roklinu Ötschergräben (vychádzkovým tempom z Wienerbruck približne 1,5 hodiny, cesta vhodná aj pre detské kočíky). Ďalším tipom na zaujímavú vyhliadku je vrch Hochärneck pri St. Anton/Jeßnitz. Cez horské pastviny vedú tri nenáročné turistické chodníky.

Ötscherské medvede

Symbolom prírodnej rezervácie Ötscher-Tormäuer je medveď hnedý. Medvede sú považované za symbol sily, pokoja a počiatku prírody. Uprednostňujú súvislé lesy, presné také, ako sa rozprestierajú v prírodnej rezervácii Ötscher-Tormäuer. V 19. storočí by ste v rakúskych Alpách hľadali medveďa márne. Keď sa v miestnych lesoch v roku 1971 usadil medveď migrujúci zo Slovinska, stal sa veľmi rýchlo známym ako „Ötscher-Bär“ a dostal sa pod patronát Organizácie na ochranu prírody v rámci projektu WWF (World Wildlife Fund).

Kam na výlet

  • Ötschergräben – „Grand Canyon Rakúska“ je hovorové označenie hlbokej rokliny, ktorú počas tisícročí vyformoval v skale potok Ötscherbach. Po dobre spevnenej ceste sa dostanete k bufetu Ötscherhaus a k trom viac ako 90 metrov vysokým vodopádom: Lassingfall, Mirafall a Schleierfall. Štart a cieľ túry je pri chate Lassing fallstubn vo Wienerbrucku, prípadne pri hostinci Erlaufstausee Schenke v Mitterbachu.
  • Tormäuer – Pôsobivá krajina roklín. Skalné formácie Vordere a Hintere Tormäuer vytvorila rieka Erlauf. Pozoruhodný vodopád Trefflingfall, ktorý sa nachádza v skalnej formácii Vordere Tormäuer a leží priamo pri turistickej cestičke.
  • Jazero Erlaufsee – Osviežujúce, priezračné a tyrkysovozelené jazero Erlaufsee, ktoré leží pri Mitterbachu, je východiskovým bodom pre mnohé turistické vychádzky. Jazero obklopuje piesočná pláž a rekreačná lúčka. Jazero je vhodné na potápanie, surfovanie. Zároveň sa tu dajú vypožičať člny. S rybárskym lístkom tu môžete dokonca chytať ryby.
  • Vodná nádrž Erlaufsee – Pozdĺž vodnej nádrže Erlaufstausee, ktorá patrí medzi najznámejšie rybníky, vedie prírodný chodník vhodný aj na vychádzku s detským kočíkom (dĺžka prechádzky 2 hodiny). Dostanete sa odtiaľto do Erlaufklause alebo Ötschergräben.
  • Ötscher – Kvapľová jaskyňa – Približne 45 minút trvá precházka cez podzemný svet zázrakov 575 metrov dlhej a 54 metrov hlbokej jaskyne. Návštevníci majú možnosť vidieť tisícročné kvaple, sintrové náteky, podzemné jazero a rozprávkovú sieň. Vstupy: od 1. mája do 26. októbra; sobota, nedeľa a dni pracovného pokoja od 9.00 do 16.00, počas júla a augusta vstup možný aj v stredu od 9.00 do 16.00.

Informácie a ohlásenie extravstupov: Naturfreunde Kienberg/Gaming, Johann Scharner, tel.: +43(0)664/406 41 54, Hans Peter Wahl tel.: +43(0)664/8843 3893

  • Zážitkový park Puchenstuben – „Prírodný hotel“ osobitého druhu. Návštevníci majú na výber zo siedmich domčekov na drevených pilieroch s piatimi až šiestimi miestami na spanie, so sprchou, WC a chladničkou. Bufet a reštaurácia v blízkosti. Otvorené: od 1. mája do 31. októbra.
  • Na horských kolobežkách po Gemeindealpe – Z medzistanice sedačkovej lanovky môžete zísť vrch Gemeindealpe na zábavných horských kolobežkách a motokárach. Cesta je dlhá 4,6 km. Tip: kombinované lístky platia aj na bobovú dráhu „Eibl-jet“ v Türnitzi.
  • Hochbärneck – Hoľa vo výške 950 m pri St. Anton/Jeßnitz patrí k obľúbeným turistickým cieľom. Môžete sa tešiť na horskú chatu Almhaus, vyhliadkovú vežu, tri nenáročné turistické chodníky, záhradu Voralpengarten, drevenicu, dobrodružné ihrisko, astronomickú pozorovateľňu a cyklistické cesty pre horské bicykle.
  • Panoramastraße – Horská vyhliadková železnica „Ötschis Bahnorama“ jazdí zo stanice Mariazellerbahn cez Puchenstuben až po vstupy do prírodnej rezervácie Sulz bichl a Erlaufboden. Stojí aj na stanici Trübenbach (múzeum Holzknechtmuseum).

© Autorské práva vyhradené

1 debata chyba
Viac na túto tému: #Rakúsko #Mostviertel #Ötscher-Tormäuer #prírodná rezervácia