Slovenský raj: Novinkou zimnej sezóny je turistika po seversky

Novinkou tohtoročnej zimnej sezóny v Slovenskom raji je takzvaná turistika po seversky. Pre priaznivcov nordic walkingu sú pripravené novovyznačené štyri turistické okruhy od štyroch kilometrov do 12,6 kilometra.

08.12.2016 14:15
šport, lyže, beh na lyžiach, bežky Foto:
Ilustračné foto.
debata

Všetky štartujú z obce Stratená smerom do Stratenského kaňona, na Stratenskú pílu, po turistických trasách cez Malé a Veľké Zajfy, do obce Dedinky i na Geravy. Nordic walking možno absolvovať individuálne alebo skupinovo so sprievodcom.

Otvorenie nových nordic walking trás sa uskutoční 10. decembra spoločným prechodom jedného z okruhov zo Stratenej na Stratenskú pílu v rámci podujatia Advent v Dobšinskej Ľadovej Jaskyni, a to so zrazom účastníkov o 9:45 na autobusovej zastávke v Stratenej.

Turistické okruhy sa podarilo uskutočniť s finančnou podporou Oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) Slovenský raj & Spiš a Ministerstvom výstavby, dopravy a regionálneho rozvoja SR.

V Slovenskom raji si návštevníci v zimnom období môžu vychutnať okrem pešej turistiky, bežecké a zjazdové lyžovanie či ľadolezenie. Jedinečným zážitkom môže byť napríklad zimný prechod jedným z najdlhších a najznámejších kaňonov na Slovensku, a to Prielomom Hornádu.

V prípade priaznivých podmienok ho možno prejsť pešo, na bežkách či dokonca na korčuliach. V Slovenskom raji a na Spiši čakajú na návštevníkov aj menšie lyžiarske strediská, ako napríklad Ski Plejsy – Krompachy, Ski Gugel Mlynky, Lyžiarske strediská Vernár – Studničky, Telgárt, Ski Brodok v Poráči, Ski centrum Mraznica v Hnilčíku.

Turisti sa v Slovenskom raji a okolí môžu na bežkách pohybovať po na to vhodných turistických chodníkoch. Trate nie sú upravované. Bežkárske trasy spájajú severnú časť Slovenského raja s južnou, či už cez Čertovu hlavu, Glac alebo Kopanec.

Hrebeňové bežkárske trasy Galmusu patria medzi náročnejšie. Skialpinisti si môžu vyskúšať výstup na Veľkú Knolu, Čertovu hlavu alebo Kráľovu hoľu.

Aj v tejto zimnej sezóne 2016/2017 sú turistom, lyžiarom i bežkárom prispôsobené autobusové spoje verejnej autobusovej dopravy spoločnosti Eurobus, a. s., Košice, finančne podporené Krajskou organizáciou cestovného ruchu Košický kraj a OOCR Slovenský raj & Spiš.

Tie dopravia lyžiarov, bežeckých lyžiarov a turistov z Čingova, Smižian a Spišskej Novej Vsi smerom na Grajnár, do Hnilčíka, lyžiarskeho strediska Mraznica, na Mlynky, Biele Vody a späť. Autobusy budú premávať od 26. decembra do konca marca 2017 podľa snehových podmienok.

OOCR Slovenský raj & Spiš spolu so svojimi členmi a v spolupráci s Krajskou organizáciou cestovného ruchu pripravili taktiež bohatý predvianočný program s názvom Advent v raji & Spiši. Každý adventný víkend sú pre návštevníkov regiónu pripravené podujatia, ktoré umocnia zážitok z príchodu Vianoc.

O novinkách počas zimnej sezóny informovala Oblastná organizácia cestovného ruchu Slovenský raj & Spiš.

debata chyba
Viac na túto tému: #Slovenský raj #Nordic-Walking