Peking vystavil tibetským turistom stopku

08.03.2011 09:59, aktualizované: 10:00
Tibet, Palác Potála
Palác Potála, postavený v sedemnástom storočí n. l., sa vypína nad hlavným mestom Lhasa. Slúžil ako kláštor a pevnosť, do roku 1959 bol sídlom dalajlámov a tibetskej vlády. Autor:

Čínske úrady uzatvárajú Tibet zhruba na mesiac pre zahraničných návštevníkov. Podobné opatrenia sa zvyčajne prijímajú okolo citlivých výročných dní - na polovicu marca pripadá výročie protivládnych nepokojov v roku 2008.

Podľa agentúry AP agenti cestovných kancelárií dostali ústny pokyn, aby zastavili prijímanie objednávok na marcové cesty do Tibetu. Tento spôsob oficiálnych nariadení vláda používa, keď je nechce vysvetľovať.

Upozornení boli aj hotelieri, jeden z nich v Lhase agentúre potvrdil, že cudzinci sa na marec nesmú zapisovať.

Nepokoje v tibetskej metropole v marci 2008 si vyžiadali 22 mŕtvych a vyvolali vlnu protestov v mnohých oblastiach západnej Číny, kde žije tibetské etnikum.

Podnikatelia v cestovnom ruchu však domnievajú, že vplyv opatrení na príjmy bude možno minimálny. Treskúca himalájska zima totiž obvykle spôsobuje, že turistická sezóna v marci nie je príliš výnosná. Nie je ale vylúčené, že zákaz ciest do Tibetu bude platiť až tri mesiace.

Čína obmedzuje cesty do Tibetu aj iným spôsobom. Okrem čínskych víz turisti potrebujú napríklad ešte zvláštne povolenie a musia cestovať v organizovaných skupinách.

Po nepokojoch z marca 2008 zahraniční turisti nesmeli do Tibetu viac ako rok. Čínska vláda vtedy reagovala rozsiahlou armádnou operáciou. Podľa skupín za ľudské práva vojaci zabili takmer 140 Tibeťanov.

Peking obvinil z podnecovania nepokojov exilového duchovného vodcu Tibetu Dalajlámu, ten to však kategoricky odmietol.

Čína ospravedlňuje pripojenie Tibetu k svojmu územiu tvrdením, že bol stovky rokov jej súčasťou. Tibet však býval aj zvrchovaným štátom a formálne bol nezávislý až do roku 1951, kedy ho Čína vojenskou mocou anektovala.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku