Masívny pieskovcový oblúk je národnou prírodnou pamiatkou – s rozpätím 26,5 metra a výškou 16 metrov je to najväčšia skalná brána na starom kontinente. Hneď vedľa mosta sa krčí útulný zámoček Sokolí hnízdo.
Dlho neobjavená
Pravčická brána sa klenie v prekrásnom kraji neďaleko hraníc s Nemeckom, ktorý si vďaka horským vrcholom a sýtozeleným lesom vyslúžil názov České Švajčiarsko.
Vďaka neprístupnému terénu a nevhodným podmienkam na poľnohospodárstvo a lesníctvo ostal unikát dlhý čas nepovšimnutý. Začiatkom 19. storočia si prírodný skvost všimli umelci so susedného Saska, ktorí ho radi zobrazovali vo svojich dielach.
Turistický ruchu sa tu odvtedy rozvíjal pomaly, ale isto. Prvé občerstvovacie zariadenie pri bráne otvorili v roku 1826 a o 11 rokov pribudla aj nocľaháreň.
Medzi známe osobnosti, ktoré bránu v tomto čase navštívili, patrí dánsky spisovateľ Hans Christian Andersen. Kamenný oblúk spomína dokonca aj vo svojich cestovateľských zápiskoch.
Sokolie hniezdo
Knieža Edmund Clary-Aldringen, majiteľ panstva, kde Pravčická brána vtedy patrila, dal vedľa v roku 1881 postaviť hostinec Sokolí hnízdo (vtedy Prebischtor).
Keď ho dokončili, začali pri bráne prvý raz vyberať vstupné. Dnes je z hostinca hotel a od roku 1992 ho vlastní súkromník.
Neskoršie prílivy turistov si na Pravčickej bráne vyžiadali svoju daň: ich prechádzky po oblúku začali spôsobovať eróziu a hrozila úplná deštrukcia.
Keď ochranári zbadali niekoľko podozrivých trhlín, výstupy nadšených návštevníkov na kamenný oblúk zakázali.
Pravčická brána sa v roku 2009 dostala do užšieho kola ankety Nových 7 divov sveta a postúpila medzi top 71 semifinalistov.
Zdroj: Atlasobscura.com; Wikipedia.org; Pbrana.cz; Region-ceskesvycarsko.cz