Vo vyšších polohách Tatier sneží, lyžiarske strediská čakajú na väčšie mrazy

23.10.2017 14:50
lyžovanie, lyžovačka, lyžiar, lyže, sneh, zima,...
Ilustračné foto. Autor:

Vo Vysokých Tatrách sneží, súvislá snehová pokrývka sa nachádza v Lomnickom sedle (2 190 m n. m.), no sneží aj na Solisku (1 814 m n. m.) či Skalnatom plese (1 751 m n. m.). Ochladeniu sa potešili v lyžiarskych strediskách.

„Keď bude predpoveď vyhovujúca, teda bude viac dní za sebou mrznúť a teploty klesnú pod hranicu, keď zasnežujeme, budeme uvažovať o začiatku technického zasnežovania. Prvou pozitívnou správou pre lyžiarov však je, že sa ochladilo,“ uviedla Zuzana Fabianová, hovorkyňa prevádzkovateľa tatranských lyžiarskych stredísk.

Podľa jej slov bolo dnes krátko pred 10:00 na Lomnickom štíte – 6 stupňov Celzia a na Skalnatom plese nula. Sneží aj na Chopku v Nízkych Tatrách. Vlani začali s technickým zasnežovaním zjazdoviek v niektorých lyžiarskych strediskách vo Vysokých Tatrách v noci zo 7. na 8. novembra.

„Hranica sneženia klesala aj dnes, bude snežiť od 1 400 metrov nad morom, podľa predpovede z nedele sa však táto hranica v utorok zvýši na zhruba 1 500 metrov,“ povedala Jana Potanková zo Slovenského hydrometeorolo­gického ústavu.

Ako dodala, od stredy možno opäť očakávať oteplenie. „V stredu by sa ojedinele mali vyskytnúť slabé zrážky a hmla, vo štvrtok podobne. Príchod studeného frontu môžeme očakávať opäť v piatok, snehové zrážky by však mali byť iba na hrebeňoch Tatier,“ uviedla.

Horskí záchranári upozorňujú na dážď v niektorých oblastiach Vysokých Tatier a na vietor, ktorý sa môže s príchodom večera objaviť miestami na hrebeňoch hôr, krátkodobo, v nárazoch, dosiahne rýchlosť 110 až 125 kilometrov za hodinu.

„V miestach, kde dážď prechádza do snehu, sú chodníky namrznuté a na skalách sa môže vyskytovať poľadovica,“ uviedli, pričom pripomenuli, že v najvyšších polohách už panujú zimné podmienky. Návštevníkov tak žiadajú o zvýšenú opatrnosť pri túrach, neodporúčajú pohyb nad chaty, ani prechod cez vysokohorské sedlá. Stmieva sa už po 18:00.

#Vysoké Tatry
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk