V TANAP a PIENAP budú spočítavať turistov

Tatranský a Pieninský národný park opäť po roku čaká veľká letná inventúra turistov.

06.08.2018 09:50
Slovensko, Tatry, VYsoké Tatry, turista, hory,... Foto:
Vysoké Tatry
debata

„Každoročné spočítanie návštevníkov vo vysokohorskom prostredí má ukázať najmä to, aká je zaťaženosť jednotlivých lokalít,“ informovala Martina Petránová zo Štátnych lesov Tatranského národného parku (ŠL TANAP).

Do terénu vyrazia v utorok 7. augusta lesníci spolu s ďalšími dobrovoľníkmi na svitaní. Do sčítacích hárkov budú vpisovať nielen počty turistov, ale aj ich národnosť. Monitorovať návštevnosť sa chystajú na približne 40 miestach, predovšetkým pri vstupoch do dolín, no i na vrcholoch Kriváňa a Rysov.

Údaje zužitkuje správca územia pri plánovaní údržby turistickej a informačnej siete, či na zlepšenie služieb, ktoré ŠL TANAP v tomto chránenom území turistickej verejnosti poskytujú," objasnila Petránová.

Lesníci evidujú návštevnosť v národnom parku už od roku 1972. Vlani v deň spočítania, ktorý pripadol na 2. augusta, prešlo po značkovaných turistických chodníkoch vo vysokohorskom prostredí najväčšieho slovenského národného parku viac ako 19 000 turistov. Najviac bolo Slovákov, Čechov a Poliakov, nechýbali však ani Maďari, Nemci, Angličania, Francúzi či Rusi.

Rovnako ako rok predtým, aj vlani sa približne tretina turistov do vysokohorského prostredia dostala lanovkou. Najviac návštevníkov, 3624, sa ňou vyviezlo zo Starého Smokovca na Hrebienok. Lanovku z Tatranskej Lomnice na Skalnaté pleso využili takmer dve tisícky návštevníkov, zo Štrbského Plesa na Solisko niečo cez tisíc hostí.

Lanovka na Brestovú v Západných Tatrách vyviezla 332 ľudí, zvyšných 138 dalo prednosť pešej túre. Z dvojice sledovaných vrcholov si prvenstvo udržali Rysy, na ktoré z oboch strán Tatier vystúpilo v ten deň 1080 turistov. Na Kriváň ich vystúpilo 380," doplnila Petránová.

V Západných Tatrách návštevníci mierili najmä do Roháčskej doliny, na Orave bola najnavštevovanejšou Tichá dolina. Do liptovských dolín zavítalo 647 návštevníkov, najviac, až 352, ich prešlo Žiarskou dolinou.

„Turistov sme počítali aj v Pieninskom národnom parku. Po značkovanom chodníku v Prielome Dunajca sa oboma smermi vydalo takmer 3800 turistov, z toho väčšina šla na bicykli. Plte a lode prepravili 6600 turistov,“ konkretizovala Petránová s tým, že najčastejšími návštevníkmi Pienin boli už tradične Poliaci.

Najvyšší počet turistov bol za posledných 15 rokov vo vysokohorskom prostredí v roku 2014. Za jediný deň ich vtedy narátali viac ako 24 000. Rekord si drží rok 1980 s 26 520 n­ávštevníkmi.

debata chyba