V sobotu čaká národné parky veľké upratovanie po lete

Tatranský a Pieninský národný park čaká počas poslednej septembrovej soboty veľké upratovanie. V rámci 41. ročníka akcie Čisté hory tam budú dobrovoľníci po letnej turistickej sezóne čistiť turistické chodníky a ich bezprostredné okolie od odpadkov.

26.09.2019 14:00

Vlani sa podarilo na území oboch národných parkov vyzbierať približne 1,16 tony odpadu. Vo vreciach končili najmä plastové a sklenené fľaše, ako aj obaly od potravín, výnimkou neboli ani pneumatiky, stavebný odpad či železný šrot, informovala koordinátorka vonkajšej komunikácie Štátnych lesov TANAPu Martina Petránová.

Do akcie sa môžu zapojiť aj jednotlivci, vrecia na odpad si môžu vyzdvihnúť na niektorom z nástupných miest, od Oravíc, až po Červený Kláštor. Ich zoznam nájdu na internetovej stránke Štátnych lesov TANAPu, ktoré podujatie organizujú.

„V poslednom období pribúda ľudí, ktorí sa intenzívne zaujímajú o ochranu prírody a životné prostredie a toto je ideálna príležitosť ukázať, či to so svojimi vyhláseniami naozaj myslia vážne,“ uviedol koordinátor akcie Čisté hory Igor Stavný.

Za štyri desaťročia spoločného upratovania priložilo ruku k dielu takmer 45-tisíc dobrovoľníkov, ktorí odbremenili doliny o vyše 63 ton odpadu.

V posledných rokoch ide spravidla najmä o žiakov škôl, ale výnimkou nie sú ani firmy, ktoré v Tatrách organizujú pre svojich zamestnancov napríklad teambuildingy.

Hoci organizátori prvého ročníka akcie dúfali, že po pár rokoch už nebudú mať čo upratovať, ich želanie sa nesplnilo.

Vo vreciach aj dnes končia po letnej sezóne stovky kilogramov odpadkov.

Rekord z roku 1980, keď účastníci Čistých hôr vyniesli z dolín až 7 655 kilogramov odpadu, pričom 3 700 kilogramov pochádzalo z okolia Skalnatého plesa, sa dodnes prekonať nepodarilo.

Dobrovoľníkov budú v sobotu medzi 8:00 až 12:00 na jednotlivých stanovištiach očakávať zamestnanci Štátnych lesov TANAPu, Správy TANAPu či Správy PIENAPu. Pomocnú ruku už tradične podajú aj členovia Slovenského zväzu ochrancov prírody a krajiny (SZOPK), Základná organizácia Vysoké Tatry.

Okrem vriec záujemcom poskytnú aj ďalšie informácie a po predchádzajúcej dohode i sprievod. Každý z účastníkov akcie získa samolepku, ktorá mu bude pripomínať, že spravil niečo dobré nielen pre samotné hory, ale aj pre ostatných ľudí, ktorí radi navštevujú tento kút Slovenska.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
debata chyba
Viac na túto tému: #upratovanie #TANAP #PIENAP #národný park