Zásahy na ferratách na Skalke pre ľahkovážnych turistov stále stúpajú

Horská záchranná služba (HZS) vzhľadom na množstvo zásahov na ferratách na Skalke pri Kremnici počas posledných dní v utorok dôrazne vyzvala všetkých návštevníkov, aby pred výstupom dôkladne zvážili svoje sily a schopnosti a neuvážene nevystupovali cestami, ktoré sú nad ich sily. Informovala o tom na svojej webovej stránke. Zdôraznila, že turisti tým vystavujú seba, ďalšie osoby nachádzajúce sa na ferrate i zasahujúcich záchranárov vysokému riziku úrazu či smrteľnej nehody.

16.09.2020 13:15
debata

„Pokiaľ bude počet zásahov na ferratách stúpať, HZS bude nútená z dôvodu ochrany života a zdravia návštevníkov horských oblastí podniknúť právne kroky vedúce k zníženiu náročnosti ferrát alebo aj k ich uzavretiu pre širokú verejnosť. Z tohto dôvodu sa chystá v najbližších dňoch rokovanie medzi zástupcami mesta Kremnica a HZS,“ uvádzajú horskí záchranári.

V utorok dopoludnia potreboval ich pomoc 48-ročný turista, ktorý vypadol vo ferratovej ceste Fúha. Jeho pád stlmil ferratový set, muž zostal visieť. Pomoc mu privolal jeho kamarát. HZS ho pomocou lanovej techniky spustila na zem.

„Krátko po ukončení zásahu v ceste Fúha HZS na Skalke vyrazila na pomoc 26-ročnej vysilenej turistke vo ferratovej ceste Výzva. Žena sa nachádzala pod previsom a už nebolo v jej silách dostať sa vyššie. Do príchodu záchranárov jej ďalší lezci pomáhali udržať sa v ceste. Horskí záchranári na mieste zistili, že pomoc potrebuje aj jej 32-ročný priateľ, ktorý vypadol a zostal visieť v spodnej časti tejto cesty,“ dodala HZS. Oboch pomocou lanovej techniky spustili na zem.

debata chyba
Viac na túto tému: #horská záchranná služba #ferrata