Nový náučný chodník v Nízkych Tatrách priblíži banícku históriu Magurky

V Národnom parku Nízke Tatry (NAPANT) pribudne nový náučný chodník. Otvoria ho začiatkom októbra. "Magurský zlatý chodník" bude opisovať banskú históriu osady Magurka. Štátna ochrana prírody (ŠOP) SR o tom informuje na svojej webovej stránke.

30.09.2020 13:00
Nízke Tatry Foto:
Ilustračné foto
debata

Náučný chodník tvorí 11 tabúľ, ktoré sú umiestnené na 8,4 kilometrov dlhom okruhu. Ten vedie po modrej turistickej trase, priblížila Anna Weissová z oddelenia komunikácie ŠOP SR.

Návštevníci sa tu môžu dočítať informácie o baníctve, ťažbe zlata, spracovaní antimónu a hornín, taktiež aj o prírode a jej ochrane. Chodník je začlenený do projektu Slovenská banská cesta, ktorý združuje náučné chodníky s banskou tematikou, hovorí Weissová.

Občianske združenie Priatelia Magurky a Chata Magurka pracujú na obnovení tradícií a dejín lokality, a tvorbu náučného chodníka iniciovali.

„Formou podujatí a rozšírenou ponukou chaty chceme priblížiť širokej verejnosti krásy tohto miesta. Zároveň to spájame s edukovaním o ochrane prírody,“ povedal majiteľ Chaty Magurka Miroslav Meluš.

NAPANT sa podieľal na príprave textov o Nízkych Tatrách a fotografiách pre tabule. Otvorenie naučeného chodníka priblíži turistom a návštevníkom históriu a prírodné hodnoty tejto lokality, čím im umožní nielen lepšie spoznať toto územie, ale aj vytvoriť si k nemu vzťah.

Práve vzťah k prírode a jej hodnotám je základom pre zodpovedné správanie sa k prírode, ako aj motiváciou k dodržiavaniu určitých obmedzení, ktoré na území národného parku platia, uviedla Jana Kološtová zo Správy NAPANT-u.

Banícka osada Magurka je najvyššie položená osada na Slovensku. Známa je ťažbou zlata a antimónu. Takmer sedem storočí tu bolo baníctvo významnou činnosťou. Odhaduje sa, že na Magurke sa vyťažilo približne päť ton zlata.

debata chyba
Viac na túto tému: #baníctvo #Nízke Tatry #NAPANT