Českí a slovenskí lesníci sprístupnia Veľkú Javorinu výstavbou novej cyklotrasy

Najvyšší vrch Bielych Karpát Veľkú Javorinu sprístupnia zo slovenskej i českej strany milovníkom cykloturistiky. Slovenskí a českí lesníci stavajú z eurofondov z oboch strán hranice na vrchol Veľkej Javoriny cyklotrasu.

04.11.2020 11:00
Veľká Javorina Foto:
Veľká Javorina
debata

Ako informoval krajský riaditeľ spoločnosti Lesy ČR v Zlíne Libor Strakoš, hlavnou aktivitou projektu Spoločne za krásami Veľkej Javoriny na bicykli bola na českej strane stavba a rekonštrukcia cyklotrasy na Veľkú Javorinu až po štátnu hranicu so Slovenskou republikou (2,5 kilometra).

Na českej strane bola taktiež vybudovaná cyklistická infraštruktúra, ktorá bude slúžiť ako českým, tak aj slovenským cyklistom, uviedol Strakoš.

Na slovenskej strane bola hlavnou aktivitou projektu prestavba existujúcej dočasnej zemnej cesty na cyklotrasu Krivobučková v celkovej dĺžke 3,87 kilometra, čím vzniklo predĺženie cyklotrás s okruhom pod Prírodnú rezerváciu Veľká Javorina.

Podpora turistiky a cykloturistiky, ako prostriedku pre environmentálne vzdelávanie, spoznávanie lesov a práce lesníkov pri zabezpečovaní plnenia ich celospoločenských funkcií, je jednou z hlavných ciest priblíženia sa verejnosti. Dôkazom toho je aj realizácia tohto cezhraničného projektu, uviedol Matej Vigoda, generálny riaditeľ štátneho podniku Lesy Slovenskej republiky.

Celkové oprávnené výdavky projektu predstavujú sumu takmer 1,13 milióna eur, rozpočet vedúceho partnera Lesy ČR je vo výške 689.720 eur a rozpočet hlavného cezhraničného partnera Lesy SR vo výške 440.200 eur. Realizácia projektu je naplánovaná do konca apríla 2021.

debata chyba
Viac na túto tému: #cyklotrasa #Javorina