V Malej Fatre sú od pondelka uzavreté tri turistické chodníky

V Národnom parku (NP) Malá Fatra platí od pondelka uzávera troch turistických chodníkov. Uzavreté budú do 15 júna z dôvodu ochrany prírody. Informuje o tom národný park na svojom webe.

01.03.2021 14:30
debata

Ochranári uzatvoria turistický chodník Medziholie – Veľký Rozsutec – Medzirozsutce, po ktorom vedie červená turistická značka. Uzavreté budú aj chodníky s modrou turistickou značkou Obšívanka – Malé nocľahy a Vendovka – Malý Kriváň.

Uzavreté úseky chodníkov na Veľký Rozsutec a do Obšívanky sú súčasťou národných prírodných rezervácií Rozsutec a Tiesňavy, kde sa nerealizuje hospodárska činnosť. Rezervácie sú podľa NP „ostrovy divočiny a nedotknutej prírody“. Dôvodom uzávery úseku modrého chodníka v časti Vendovka Malý Kriváň je ochrana kurovitých vtákov.

„Dôvodom jarnej uzávery je v prvom rade ochrana živočíchov, ktoré majú v Malej Fatre svoj domov. Jar je najcitlivejšie obdobie v roku na výchovu a vyvádzanie mláďat rôznych druhov vtákov i cicavcov,“ približujú ochranári. Uzávera slúži aj na ochranu a regeneráciu pôdneho krytu.

Správa Národného parku zároveň pripomína, že turisti majú celoročne k dispozícii vyše 150 kilometrov značených turistických chodníkov rôznej obtiažnosti. „Takže veríme, že toto obmedzenie, prínosné pre prírodu Malej Fatry, budú akceptovať a rešpektovať,“ podotkli ochranári.

debata chyba
Viac na túto tému: #malá fatra
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy