Najväčší singletrailový rezort je v srdci PIENAP-u. Má 15-kilometrovú sieť trás

Najväčší singletrailový rezort na Slovensku je v obci Lechnica v okrese Kežmarok. Predstavuje 15 kilometrov dlhú sieť horských trás v srdci Pieninského národného parku. Informoval o tom výkonný riaditeľ Oblastnej organizácie cestovného ruchu Severný Spiš - Pieniny Jakub Ondrej.

27.04.2021 12:30
debata

Ako priblížil, cyklisti môžu jazdiť po troch tratiach. Dve z nich sú rodinného typu – Griftof dlhá deväť kilometrov a Špica s dĺžkou piatich kilometrov. Tretia, 1,3-kilometrová trať s názvom Gvizd je určená iba skúseným zjazdárom.

Všetky okruhy ponúkajú výhľady na Tri koruny, Haligovské skaly a Belianske Tatry. Singletrails Lechnica tak priťahuje pozornosť nielen slovenských, ale aj zahraničných cyklistov.

V súčasnosti sa v obci rozvíja cestovný ruch aj vďaka obnoveným turistickým chodníkom a v zimnom období mnohým upraveným bežkárskym trasám, doplnil riaditeľ.

Lechnica je bývalá poľnohospodárska dedina so zachovanými prvkami ľudovej architektúry, nachádzajúca sa v centre Pienin s takmer nedotknutou prírodou.

Obec je situovaná len jeden kilometer od Červeného Kláštora a jej okrajovou časťou katastra preteká rieka Dunajec. Vznikla v druhej polovici 13. storočia, keď ju založila rodina Berzeviczyovcov.

Obyvatelia Lechnice sa v minulosti živili predovšetkým roľníctvom, pastierstvom, drevorubačstvom aj furmančením.

Ešte v prvej polovici 20. storočia sa ľudia venovali rôznym druhom domácej výroby, ako je tkanie plátna i súkna, výroba kože, šitie kožuchov a súkenných papúč, pletenie košov i výroba dreveného náradia, ozrejmil Ondrej.

Ako dodal, obec sa snaží zachovávať miestne tradície aj pre budúce generácie, a preto v roku 2015 obnovila tradičné pálenie jánskych ohňov. Významnou pamiatkou obce je aj Kostol sv. Jodoka.

debata chyba
Viac na túto tému: #cyklotrasa #PIENAP