Tip na výlet: Trás na Javor je viac, striedajú sa na nich lesy, lúky a výhľady

Turistických trás na vrch Javor je niekoľko a všetky sa vyznačujú striedaním lesov s lúkami a panoramatickými výhľadmi na Podpoľanie. Túra je mimoriadne atraktívna. Na vrchole sa nachádzajú andezitové skaly, drevený kríž s vrcholovou knihou a vysielač, uviedla Nikola Sibylová z Oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) Turistický Novohrad a Podpoľanie.

05.06.2021 11:00
vrch Javor Podpoľanie Foto: ,
Turistických trás na vrch Javor je niekoľko. Na snímke rázcestník na vrchu Javor v Detvianskom okrese.
debata

Cieľ turistov i bežcov s výškou 821 metrov nad morom je druhým najvyšším vrchom sopečného pohoria Ostrôžky, ktoré sa rozkladá severovýchodne od Krupinskej planiny. Nachádza sa v oblasti medzi Detvou, Lučencom a Veľkým Krtíšom.

Typický je vysielačom, ktorý môžu ľudia vidieť z okolitých podpolianskych kopcov. Po výstupe na vrchol si môžu ľudia oddýchnuť v drevenom altánku, kde je stôl s lavicami.

Prvá trasa, ktorou sa môžu turisti na toto miesto dostať, je z obce Podkriváň v Detvianskom okrese popod kostol. Zaparkovať možno pri obecnom úrade. Ak sa však výletníci rozhodnú prísť vlakom, vystúpia na železničnej stanici v Podkriváni.

V dedine sa nachádzajú turistické značky, ukazujú smer, ktorým sa treba vybrať. Výstup z Podkriváňa sa vyznačuje jedinečnými výhľadom na kotlinu Detvy.

Turistických trás na vrch Javor je niekoľko a... Foto: TASR, Silvia Tannhauserová
Javor Podpoľanie Turistických trás na vrch Javor je niekoľko a všetky sa vyznačujú striedaním lesov s lúkami a panoramatickými výhľadmi na Podpoľanie.

Ukážu sa rázovitá panoráma podpolianskeho lazníckeho osídlenia i prírodné scenérie. Vidieť možno Poľanu, detvianske lazy Piešť aj Hriňovské lazy.

Ak bude priať počasie, vidieť možno aj vrchol vysokotatranského Kriváňa. Táto trasa trvá približne hodinu a pol.

Upozorniť však treba aj na to, že tesne pod vrcholom sa nachádza elektrická ohrada, ktorá tabuľou oznamuje, že vstupujete na územie plemenného býka. Pre tých, ktorí sa boja cez ohradu prejsť, existuje obchádzka cez lazy Budinej a Divína.

Ďalšia trasa, ktorou sa môžu záujemcovia na toto miesto dostať, je z obce Píla v Lučeneckom okrese. Táto cesta sa na niektorých miestach vyznačuje strmím stúpaním a vedie popri lazníckych domoch.

Výstup na vrch Javor v Detvianskom okrese. Foto: TASR, Silvia Tannhauserová
Javor Podpoľanie Výstup na vrch Javor v Detvianskom okrese.

Ponúka tiež výhľady na okolité vrchy a vedie cez pasienky. Tradíciou sa stal prvomájový výstup na Javor, na ktorom sa stretávajú turisti z Detvy a aj Divína.

Detvianski turisti prichádzajú po trase z Podkriváňa a vracajú sa napríklad do Píly, kde nastúpia na vlak a vystúpia v Detve. Tí, ktorí chcú chodiť viac, prejdú do obce Divín a odtiaľ na železničnú stanicu v Mýtnej, kde nastúpia do vlaku smerom do Detvy.

Prvomájový výstup popri rozkvitnutých čerešniach je medzi turistami obľúbený a každý rok sa vyznačuje vysokou účasťou. Na všetky trasy sa odporúča vybrať v pevnej vysokej obuvi.

debata chyba
Viac na túto tému: #Podpoľanie
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy