Lačnovský kaňon je malebnou tiesňavou s dĺžkou približne dva kilometre, ktorú vyhĺbil Lačnovský potok. Patrí do chráneného územia Národnej prírodnej rezervácie Kamenná Baba a je prístupný náučným chodníkom, ktorého východiskami sú obec Lipovce a osada Lačnov. Chodník v kaňone je vo viacerých častiach vybavený kovovými schodmi, rebríkmi, lávkami a pomocnými reťazami. Turistická infraštruktúra už bola rokmi opotrebovaná a vyžadovala si obnovu.
„V lokalite s vodopádom bol osadený nový oceľový rebrík so schodiskom a reťazami. Celá obnova bola financovaná KOCR Severovýchod Slovenska z členského príspevku Prešovského samosprávneho kraja. Obnova bola nevyhnutná pre bezpečnosť návštevníkov,“ uviedol Martin Janoško, riaditeľ KOCR Severovýchod Slovenska.
Nový rebrík s dĺžkou 8,3 metra je z ocele s úpravou proti poveternostným vplyvom, dopĺňa ho 19 samonosných schodníc a reťaze. Obec Lipovce zabezpečila projektovú dokumentáciu a v lokalite spolu s dobrovoľníkmi zrealizovala výmenu 11 drevených lávok a osadenie móla pri jazierku.
„Pôvodné schodisko pri vodopáde bolo osadené okolo roku 1965. Podpísal sa na ňom už zub času a výmena bola nevyhnutná. V budúcom roku plánujeme vymeniť zvyšné lávky a upraviť chodník,“ doplnil starosta obce Lipovce Ján Šatník.
Nový rebrík a ďalšie prvky infraštruktúry budú slávnostne sprístupnené turistickej verejnosti počas turistického prechodu Lačnovským kaňonom v sobotu 15. októbra o 10.00 h.
Okolie kaňonu ponúka mnoho ďalších zaujímavých miest. K najznámejším patria zrúcanina Lipovského hradu z 13. storočia známa aj ako Zámčisko, jaskyňa Zlá diera, či vyhliadková lávka Srdiečko na ceste k jaskyni.
„Pozornosť púta aj optický klam takzvaná lačnovská anomália pred osadou Lačnov. Hoci sa zdá, že terén cesty stúpa, v skutočnosti klesá a pôsobí tak dojmom, že predmety sa gúľajú hore kopcom. Oblasť je bohatá na minerálne pramene, k najznámejším patrí prameň Salvator,“ dodala Čechová.

