Vyrúbané stromy pre rekonštrukciu Cesty slobody nahradí dvetisíc nových

V parku v Tatranskej Lomnici vo Vysokých Tatrách začali s výsadbou drevín, postupne ich má vo viacerých lokalitách pribudnúť približne dvetisíc. Ide o náhradu za nevyhnutný výrub stromov, o ktorom rozhodol Prešovský samosprávny kraj v rámci obnovy Cesty slobody. Zámerom bolo sprehľadniť viaceré úseky a zvýšiť bezpečnosť.

10.09.2023 13:30
debata

Na výsadbe drevín sa v Memorande o spolupráci z októbra 2022 dohodli Prešovský samosprávny kraj (PSK), Správa a údržba ciest PSK, mesto Vysoké Tatry, obec Štrba, Okresný úrad v Poprade a Slovenský pozemkový fond. Podľa predsedu PSK Milana Majerského padlo pre rekonštrukciu približne dvetisíc stromov.

„Budeme ich vysádzať postupne, aby sme vysadili to, čo padlo. Prvých dvesto stromov by malo byť vysadených v krátkej dobe, následne postupne ďalšie,“ povedal pre médiá. Stromy pribudnú na pozemkoch dotknutých samospráv a fondu. Kraj okrem toho uhradil spoločenskú ujmu mestu Vysoké Tatry vo výške 123-tisíc eur za výrub takmer 250 stromov a 91 metrov štvorcových na odpočívadlách.

Výsadba bude podľa primátora Vysokých Tatier Jozefa Štefaňáka vychádzať aj z pripravovaného projektu starostlivosti o dreviny.

„Budeme sadiť všetky druhy, nie ako v minulosti, keď sme sadili iba ihličnany. Presvedčili sme sa o tom pri kalamite, keď bol les len jedného zloženia, smrekový, a neodolal náporom vetra. Je tiež náchylný pri lykožrútoch a podobne. Budeme sadiť jedličky a javory, teda aj listnaté stromy,“ priblížil.

Mesto už má vytypovaných niekoľko lokalít na výsadbu. „Nechceme sadiť popri cestách, pretože potom tam nie je vidieť zver, spôsobuje to rôzne dopravné nehody, ťažko sa odstraňuje sneh z ciest, tvorí sa ľad,“ poznamenal. Sadiť tak chcú najmä na lúkach či lesných porastoch v rámci celého mesta.

Popri výsadbe aj naďalej pokračuje samotná rekonštrukcia cesty druhej triedy II/537, teda Cesty slobody. Namiesto pôvodne plánovaných štyroch úsekov by sa už v tomto roku napokon mohlo podľa kraja podariť zrealizovať až šesť z celkového počtu sedem. Podľa riaditeľa projektu rekonštrukcie cesty Jozefa Fabiana by mali byť všetky práce definitívne ukončené, vrátane všetkých častí, v septembri budúceho roka.

S prácami na ceste spájajúcej časti Vysokých Tatier od Podbanského po Tatranskú Kotlinu začali ešte vlani v júni. Ukončiť by ich chceli do letnej sezóny 2024.

Projekt financuje Prešovský samosprávny kraj z Integrovaného regionálneho operačného programu. Týka sa úsekov Podbanské – Pavúčia dolina, Tatranské Matliare – križovatka s cestou I/66, Pavúčia dolina – križovatka s cestou II/538, križovatka s cestou II/538 – Batizovský potok, Batizovský potok – Starý Smokovec a Starý Smokovec – Tatranské Matliare. Ďalšou časťou sú práce na mostoch a oporných múroch.

Cieľom je zlepšenie stavebno-technického stavu cestnej siete s dopadom na zlepšenie bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky. Rekonštrukcia 43 kilometrového úseku zahŕňa okrem úpravy vozovky aj opravu 26 mostov, vybudovanie štyroch odpočívadiel, jednej poloestakády, oporných a zárubných múrov.

debata chyba
Viac na túto tému: #Vysoké Tatry #Cesta slobody