Vo vysokých polohách Tatier vyhlásili mierne lavínové nebezpečenstvo

Vo Vysokých a Západných Tatrách platí pre polohy nad 1800 metrov nad morom (m n. m.) mierne lavínové nebezpečenstvo, druhý stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice. Informoval tom Ivan Chlebovec zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby (HZS).

26.11.2023 07:00
debata

V muldách a žľaboch, orientovaných na severovýchod, východ, juhovýchod až juh, je uložený vetrom previaty nový sneh na predchádzajúce vankúše a dosky.

„Nebezpečenstvo predstavujú najmä strmé až extrémne strmé žľaby so sklonom nad 35 stupňov. Uvoľnenie malých aj stredne veľkých lavín je pravdepodobné pri veľkom dodatočnom zaťažení. V nižších nadmorských výškach je pomerne malé množstvo nového snehu na dobre stabilizovanom staršom podklade,“ doplnil.

Výška snehovej pokrývky sa pohybuje od stredných polôh Vysokých a Západných Tatier od 50 centimetrov do 90 centimetrov.

„Počas piatka pripadlo približne desať centimetrov nového snehu. Predošlá snehová pokrývka je do nadmorskej výšky približne 2000 m n. m. dobre stabilizovaná. Vo väčších výškach sa vo východne orientovaných muldách a žľaboch nachádzajú staršie formy menej stabilného vetrom previateho snehu. Sneží za stáleho vetra a ochladzovania sa. V závetriach sa tvoria snehové vankúše a mäkké dosky, ktoré nie sú dobre previazané s pevným podkladom,“ upozornil Chlebovec.

debata chyba
Viac na túto tému: #Vysoké Tatry #lavínové nebezpečenstvo