Pozor v Západných Tatrách: Hrozí nebezpečenstvo

V Západných Tatrách platí pre polohy nad 1700 metrov nad morom (m n. m.) zvýšené lavínové nebezpečenstvo, tretí stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice. Informoval o tom Ivan Chlebovec zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby (HZS).

27.11.2023 13:46
debata

Upozornil, že nebezpečné sú najmä muldy a žľaby orientované na severovýchod, východ, juhovýchod až juh so sklonom nad 30 stupňov a aj svahy pod nimi.

„Vetrom naviate vankúše a mäkké dosky z nového snehu sa môžu uvoľniť už pri malom dodatočnom mechanickom zaťažení, napríklad samostatným lyžiarom alebo snoubordistom. Možné je aj samovoľné uvoľnenie malých a stredných lavín, najmä tam, kde už pred posledným snežením bola súvislá snehová pokrývka,“ uviedol.

V Západných Tatrách pribudlo za poslednú periódu sneženia (piatok – sobota – nedeľa) miestami až 50 centimetrov nového snehu.

„V chladnom severozápadnom prúdení počas týchto dní bola teplota vzduchu v rozmedzí mínus desať až mínus 15 stupňov Celzia. Nový sneh ostáva prachový a je intenzívne premiestňovaný silným vetrom, samozrejme, je tým nerovnomerne rozložený,“ doplnil Chlebovec.

Celková výška snehovej pokrývky nad hranicou lesa sa pohybuje od 40 do 130 centimetrov. „Na záveterných, prevažne na východ a juh orientovaných svahoch sa vetrom previaty nový sneh ukladá do vankúšov a mäkkých dosák, ktoré sú nebezpečné na strmých svahoch,“ zdôraznil Chlebovec.

debata chyba
Viac na túto tému: #Západné Tatry #sneh #Lavína