Ako chce nový šéf TANAPu riešiť problém s parkovaním na území národného parku?

Nový šéf Správy Tatranského národného parku (TANAP) Peter Olexa chce riešiť problém s nedostatkom parkovacích miest na území najstaršieho národného parku. Potvrdil to počas tlačovej konferencie v Tatranskej Lomnici vo Vysokých Tatrách.

13.01.2024 11:00
debata

Ako uviedol, vytypoval približne 1 400 možných parkovacích miest. Veľký potenciál, čo sa týka parkovísk na pozemkoch Správy TANAPu, naznačil Olexa už vo svojej koncepcii rozvoja a riadenia národného parku v rámci výberového konania na post jeho šéfa, a to za účelom výberu parkovného a poskytovania služieb verejnosti.

„Dal som si rozpracovať túto problematiku, vytypoval som nejakých 1 400 možných parkovacích miest, ktoré môže vybudovať TANAP do budúcna,“ povedal Olexa.

Vďaka tomu by si podľa jeho slov mohol TANAP zarobiť z časti na svoj chod. Dodal, že takto vytypovaných má viacero lokalít.

„Musím konkrétne každú jednu lokalitu osobne prejsť a zhodnotiť spolu s pracovníkmi z TANAPu, aby to bolo schodné aj z hľadiska ochrany prírody,“ dodal.

Olexa ďalej vo svojej koncepcii uviedol, že z ekonomického hľadiska vníma nedostatky hlavne v možnosti využitia nehnuteľného majetku, najmä budov TANAPu.

Podľa jeho slov sa bude potrebné zásadne zaoberať stavom majetku, predovšetkým tým, ktorý zaťažuje rozpočet národného parku.

Aj minister životného prostredia Tomáš Taraba v utorok počas tlačovej konferencie v Tatrách kritizoval nastavenie národných parkov, teda absolútne finančné pasívum.

„Nebyť 24 miliónov, ktoré sa posielajú z Envirofondu, nemajú ani na výplaty,“ poznamenal s tým, že TANAPu, ale aj iným národným parkom, chýbajú solídne príjmy. V tejto súvislosti načrtol možnosť zaviesť koncesie pre podnikateľov v turizme na území TANAPu, ktorými budú prispievať na jeho činnosť.

debata chyba
Viac na túto tému: #parkovanie #TANAP