Pri Chate pod Rysmi postavia aktivisti nové ekologické toalety

Ikonickú drevenú latrínu pri Chate pod Rysmi vo Vysokých Tatrách, ktorú vlani zničila víchrica, nahradia nové ekologické toalety. O ich výstavbu sa postarajú aktivisti z turistického klubu Hikemates, ktorý nedávno v tejto súvislosti podpísal memorandum o spolupráci so Správou Tatranského národného parku (TANAP), Klubom slovenských turistov a Slovenským horolezeckým spolkom James. Informoval o tom predseda Hikemates Patrik Pajta s tým, že projekt sa začína spustením architektonickej súťaže.

09.03.2024 14:00
debata

Chata pod Rysmi je najvyššie položenou tatranskou chatou, leží v nadmorskej výške 2250 metrov a zároveň patrí medzi najnavštevovanejšie miesta v Tatrách. Rastúci turizmus však podľa Petra Spitzkopfa zo Správy TANAP-u prináša okrem benefitov pre región aj negatíva spojené s ľudskými potrebami.

„Keďže ľudia často vykonávajú potrebu v okolí turistických chodníkov, zostávajú po nich nielen exkrementy, ale aj neželaný hygienický odpad a ďalšie stopy, ktoré majú negatívny vplyv na okolitú prírodu,“ vysvetlil.

Nové ekologické toalety sú podľa Pajtu patentovaným riešením, ktoré možno nájsť na viacerých miestach v horských oblastiach v Európe. Ich výhodou je nenáročná prevádzka a fakt, že ide o dlhodobo udržateľné riešenie, keď živé organizmy, ako napríklad dážďovky, rozkladajú tuhú časť exkrementov a redukujú jej objem. Systém je podobný ako u bežných „kompostérov“. Nepôjde však o obyčajné toalety, na aké sú turisti zvyknutí.

„Do architektonickej súťaže zapojíme všetky zainteresované strany. Víťazný dizajn by mal citlivo zapadnúť do tatranského prostredia a pomôcť ekologicky vyriešiť tento dlhotrvajúci problém,“ objasnil Matej Ďurnek zo spoločnosti Corwin, ktorá zastrešuje architektonickú súťaž a projektovú dokumentáciu.

Modulárny dizajn toaliet pripravia tak, aby bol prispôsobiteľný rozličným návštevným kapacitám a prostrediu, v ktorom budú osadené.

Po výbere víťazného vizuálu bude nasledovať fáza povoľovacích procesov a následne samotná výstavba, ktorú finančne pokryjú aktivisti vďaka partnerom a prostriedkom z darov a dvoch percent z daní.

„Po realizácii pilotného projektu odovzdáme celú projektovú dokumentáciu bezplatne Správe TANAP-u a správam ďalších národných parkov, ktoré budú mať záujem stavať ekologické toalety aj v iných lokalitách. Tie budú môcť projekt využiť pri rôznych grantových výzvach, ktoré majú obvykle krátke časové lehoty,“ uzatvára Pajta.

debata chyba
Viac na túto tému: #toalety #chata #Rysy