Hostia sa môžu zapojiť do tvorivých keramických dielní, navštíviť keramický dvor, uvidia naživo prácu majstrov keramikárov, ale môžu aj súťažiť a zabaviť sa pri hudbe. Slávnosť hliny potrvá až do soboty.
Vo štvrtok 3. septembra sa slávnosť začne otvorením výstav. O 17. hodine sa predstaví tvorba slovenských keramikárov v Mestskom centre sociálnych služieb na Súkenníckej 4 a o hodinu neskôr sa otvoria ďalšie dve výstavy – Hrnčiarske zvyky, tradície a sviatky a modranska – Nová tradícia stolovania z hliny, obe v Múzeu slovenskej keramickej plastiky na Kukučínovej 15.
Piatkové dopoludnie bude venované Medzinárodnému odbornému semináru na tému Hrnčiarske zvyky, tradície a sviatky v Hoteli Sebastian a podvečer o 17. hodine sa už otvára samotný hrnčiarsky jarmok s medzinárodnou účasťou keramikárov zo Slovenska, Česka, Maďarska, Rakúska a Bulharska.
Ten pokračuje aj celú sobotu a vyvrcholí o 19. hodine Hrnčiarskou „labovkou“, čo je jedinečný štylizovaný hrnčiarsky sprievod podľa starej modranskej tradície. Začína sa na Súkenníckej ulici a končí pri soche sv. Floriána. Zavŕšením večera je Hrnčiarsky bál s ľudovou hudbou.
Počas podujatia môžete navštíviť výrobné dielne podniku Slovenská ľudová majolika – v sobotu 5. 9. a tradičnú keramickú dielňu Ďureje na Súkenníckej ulici – v piatok 4. 9. od 17. do 22. hodiny a v sobotu 5. 9. od 9.30 do 22. hodiny.
Výťažok zo zbierky koláčov od šikovných pekárok sa použije na projekt Modranský keramický betlehem. Slávnosť hliny sa koná už siedmy rok z iniciatívy dobrovoľníkov z občianskeho združenia Modranská beseda a je už tradične súčasťou Dní európskeho kultúrneho dedičstva.