Rím znova otvoril Circus Maximus. Zažil únos žien aj koncert Rolling Stones

18.11.2016 13:19
Circus Maximus, Rím, Taliansko, Virginia Raggi
Starostka Ríma Virginia Raggiová v starobylej lokalite Circus Maximus. Autor: ,

Po šiestich rokoch usilovnej práce archeológov a reštaurátorov sa v Ríme verejnosti sprístupní starorímsky štadión Circus Maximus, ktorý predstavuje jedno z najväčších antických nálezísk svojho druhu, napísala agentúra Reuters.

Na území, ktoré je 600 metrov dlhé a 140 metrov široké, sa v období starovekého Ríma konali preteky vojnových vozov. Podľa niektorých údajov Circus poňal až 320 000.

Archeológovia na mieste starorímskej pamiatky odhalili dláždenú cestu, pozostatky obchodov, latríny a kus oblúka, ktorý bol postavený na počesť cisára Tita.

„Myslíme si, že oblasť, ktorú sme reštaurovali, bola predtým veľmi rušná,“ povedal pracovník rímskeho úradu ochrany kultúrneho dedičstva Claudio Parisi Presicce.

Circus Maximus
Circus Maximus Autor: SITA/AP, Gregorio Borgia

Presicce tvrdí, že vo 2800 rokov starom Circu sa odohrali významné, hoci násilné etapy rímskych dejín. V tejto súvislosti pripomína napríklad legendu o únose Sabíniek. Podľa nej zakladateľ Ríma Romulus usporiadal veľkolepé hry, na ktoré pozval okolité obyvateľstvo vrátane susedov Sabínov a ich manželiek.

Bola to však pasca: keďže bol v Ríme nedostatok žien, nechal Romulus Sabínky uniesť svojimi mužmi, ktorí si ich potom vzali za manželky. Potomkovia Rimanov a Sabínek vraj potom mesto vybudovali.

Circus Maximus
Circus Maximus Autor: Reuters, MAX ROSSI

Na mieste, kde stojí Circus Maximus, za vlády cisára Nera podľa Precicceho vypukol tiež šesťdňový veľký požiar Ríma, o ktorom napísal významný rímsky historik Tacitus.

Antický štadión doteraz lákal predovšetkým psíčkarov a nadšencov behu. V roku 2014 sa na mieste konal koncert kapely Rolling Stones. Očakáva sa, že otvorenie pamiatky priláka mnoho návštevníkov.

Circus Maximus
Circus Maximus Autor: SITA/AP, Gregorio Borgia
Páči sa Vám tento článok? Prosíme podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Taliansko #Rím
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku