Nevestinec Oasis Bordello zamrzol v čase. Dnes je z neho šteklivé múzeum

Uprostred baníckeho kraja Silver Valley v americkom štáte Idaho sa krčí malé zaprášené mesto Wallace. Dnes tu žije asi 800 obyvateľov, no začiatkom 20. storočia, keď lomy a bane zažívali zlaté časy, obývalo miestne domy štyrikrát viac ľudí.

Fotka uverejnená používateľom Sarah (Emmett) Race (@odearrr), <time style=" font-family:Arial,sans-serif; font-size:14px; line-height:17px;" datetime=„2016–08–09T19:17:19+0­0:00“>Aug 9, 2016 o 12:17 PDT</time>

Samozrejme, muži tu mali značnú prevahu nad ženami, na jednu dámu pripadalo až 200 chlapov, a tak niet divu, že ďalší biznis, ktorý tu prekvital, bola prostitúcia.

Wallace ponúkalo mužom rozptýlenie po ťažkej práci v bani hneď niekoľkými nevestincami. Keď v roku 1973 zakázali v krajine prostitúciu, všetky ich zavreli, až na jednu výnimku. Verejný dom Oasis Rooms, ktorý prevádzkovala Madame Ginger, to vzal skrátka, jednoducho odstránil sponad dverí pútač, a v svojej činnosti pokračoval ďalej.

Podnikateľka…

Madame si svoj podnik dokonca poistila štedrými sponzorskými darmi miestnej polícii. A z fungujúceho nevestinca neprofitovali len muži zákona, Ginger si kupovala náklonnosť miestnych príspevkami aj na ďalšie bohumilé účely, miestnej školskej kapele kúpila napríklad krásne nové uniformy.

Fotka uverejnená používateľom Amber (@amberlouisemt), <time style=" font-family:Arial,sans-serif; font-size:14px; line-height:17px;" datetime=„2015–09–12T21:16:18+0­0:00“>Sep 12, 2015 o 2:16 PDT</time>

A lojalita mesta Wallace jej pomohla aj v roku 1988, keď sa o jej nelegálnej činnosti dozvedela FBI. Prv, ako sa v Oasis Rooms zjavili agenti v čiernych oblekoch, Madame dostala upozornenie, a tak stihla zbaliť svoj bordel a spolu s dievčatami ušla do bezpečia.

Po náhlivom odchode ostalo v nevestinci po ženách množstvo osobných vecí ako oblečenie, mejkap, toaletné potreby, nábytok, časopisy aj potravín v skrinke. V kuchyni ostalo dokonca aj nedojedené pečivo.

Z verejného domu turistická atrakcia

Budova však neostala opustená. V roku 1993 ju odkúpili bývalý miestny baník Jack Mayfield a jeho žena Michelle a spravili z nej Oasis Bordello Museum. V nevestinci je doposiaľ všetko presne tak, ako ostalo v tú noc, keď Madame Ginger so svojimi zamestnankyňa­mi ušla.

Fotka uverejnená používateľom @mandyklaw, <time style=" font-family:Arial,sans-serif; font-size:14px; line-height:17px;" datetime=„2014–04–14T02:24:48+0­0:00“>Apr 13, 2014 o 7:24 PDT</time>

Jack a Michelle našli na stene v kuchyni zoznamy mien miestnych klientov aj s ich telefónnymi číslami. Aby mužov ochránili od strápnenia, nápisy zamaľovali.

Mayfieldovci tiež doplnili figuríny, ktoré obliekli do šiat prostitútok a rozostavili po dome, aby návštevníci mali lepšiu predstavu o fungovaní. Jedna z manekýn predstavuje samotnú Madame Ginger ako relaxuje na gauči.

Iná s kúpacou čiapkou na hlave leží vo vani, ďalšia koketne hľadí na návštevníka a jej kolegyňa si zasa vychutnáva posedenie na klavíri. Z lampy nad zrkadlom visí pohodená bielizeň, na skrinke sú rozložené laky a voňavky.

Pikošky od dievčat

Na recepcii a v kancelárii Madame Ginger je cenník ponúkaných služieb, ktorý zahŕňa podrobný zoznam jednotlivých úkonov aj s časmi trvania. Za 50 dolárov si zákazníci napríklad mohli dopriať polhodinový perličkový kúpeľ s dievčaťom podľa vlastného výberu.

Fotka uverejnená používateľom Sarah (Emmett) Race (@odearrr), <time style=" font-family:Arial,sans-serif; font-size:14px; line-height:17px;" datetime=„2016–08–09T20:02:03+0­0:00“>Aug 9, 2016 o 1:02 PDT</time>

Časy Ginger prísne sledovala pomocou kuchynských minútok, ktoré mala pre každú izbu zvlášť. Keď časovač zazvonil, zaklopala na dvere spálne a klient musel von.

Mnoho z týchto podrobností sa Mayfieldovci dozvedeli od samotných bývalých zamestnankýň, ktoré sa po rokoch prišli na svoje pôsobisko, dnes múzeum, pozrieť. Prezradili, že pracovali na 12-hodinové smeny dva týždne v kuse a za jednu noc stihli obslúžiť 35 až 40 klientov.

Počas silného víkendu dokázali zarobiť až 2000 dolárov, ale 60 % ich zárobku si nechával nevestinec.

Na prvom poschodí múzea sa nachádza nevyhnutný darčekový obchod, ktorý ponúka tematické suveníry. Turisti si tu môžu kúpiť ligotavé nohavičky, hrnčeky či zástery s potlačou cenníka bordelu.

Zdroj: Amusingplanet­.com; Roadsideameri­ca.com; Latimes.com; Dallasnews.com

Čítajte viac

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Súvisiace články:

kldr, severna korea, korea, vlajka kldr

V KĽDR zadržali ďalšieho Američana

23.04.2017 11:38

Počet Američanov zadržiavaných v izolovanej komunistickej krajine sa tak zvýšil na troch.

Theresa May

Mayovej strana sa pred voľbami teší výraznej podpore

23.04.2017 10:53

Až 50 percent oslovených oprávnených voličov vyjadrilo v najnovšom prieskume verejnej mienky podporu konzervatívcom britskej premiérky Theresy Mayovej.

erdogan

CDU vyzýva na ukončenie prístupových rokovaní s Tureckom

23.04.2017 10:30

Dvaja poprední nemeckí konzervatívni politici vyzvali na ukončenie rozhovorov o členstve Turecka v Európskej únii.

Euro, peniaze, bankovky

Znížte svoj obchodný prebytok, vyzývajú Američania Nemcov

23.04.2017 10:15

Americký minister financií Steven Mnuchin vyzval Nemecko k zníženiu jeho obchodného prebytku.