Bratislava zvrchu odhaľuje krásy i slabé miesta

Turisti si Bratislavu najradšej obzerajú z pohodlia kaviarenských stoličiek na hlavnej promenáde v centre. Takýto pohľad však skresľuje. Aby človek videl hlavné mesto z nadhľadu, musí si dať tú námahu a "vyšplhať" sa na jeden z viacerých vyhliadkových bodov. Bratislava sa vtedy ukáže v plnej nahote - odhalí krásy, ale i svoje slabé miesta, nešetrné stavebné zásahy z posledných rokov.

09.08.2010 16:26, aktualizované: 11.08.2010 08:23
Bratislava Foto: ,
Most SNP.
debata

Škoda, že sa turisti nemôžu zahrať na hrdinov filmu Slnko v sieti. Snímka zo šesťdesiatych rokov ukázala, že najoriginálnejšie výhľady na okolie skrývajú strechy bratislavských činžiakov. Strechy domov v centre si však z vtáčej perspektívy návštevníci mesta môžu pozrieť aspoň z Michalskej veže. Vstupné 4,30 € je zároveň vstupenkou do múzea zbraní a do farmaceutické­ho múzea.

Bezplatný výhľad na mesto núka Hradný vrch. Okrem pekného pohľadu na historické centrum si z jeho hlavného nádvoria môžu návštevníci pozrieť aj najväčšie stredoeurópske sídlisko – Petržalku. V zornom poli je aj Nový most, ktorý má nad sebou vyhliadkovú reštauráciu UFO. Na jej vrcholovú vyhliadku sa dá dostať za 6,50 € (3,25 € pre študentov a deti). Za zmienku stoja aj pisoáre v reštaurácii s panoramatickým výhľadom na Petržalku.

Donedávna sa dal gastronomický zážitok s pekným výhľadom spojiť aj na televíznej veži Kamzík na Kolibe. Reštaurácia Veža sa však z neho prednedávnom vysťahovala a prevádzkovateľ veže zatiaľ nenašiel za ňu náhradu. Čo je škoda, keďže ponúkala aj zaujímavú atrakciu – stoly v reštauračnej časti sa veľmi pomaličky otáčali okolo osi, takže hostia, bez toho aby museli vstať od stola, mali postupne výhľad na všetky svetové strany.

Cez deň turistická a v noci mládežnícka výhľadová destinácia – to je vojenský cintorín a pamätník Slavín. Mladí sa sem nepozývajú ako vo filme Marečku, podejte mi pero – papierikom s odkazom „Střetneme se na hřbitově“ -, pretože mnohí možno ani netušia, že miesto, odkiaľ mnoho párikov pozoruje vysvietenú nočnú Bratislavu, je zároveň miestom posledného odpočinku takmer sedemtisíc vojakov Červenej armády.

Ten, kto obľubuje skôr prírodné výhľady, mal by navštíviť Hrad Devín, odkiaľ môže pozorovať večný boj riek Morava a Dunaj, no i lesy susedného Rakúska a za jasných dní dokonca aj vrcholky Álp. Naopak, samotný starobylý hrad možno zase pozorovať z výhľadu na vrchu Devínska Kobyla, ktorý sa týči vo výške 514 metrov nad morom.

Popoludnia u Červeného raka

Priamo v srdci mesta sa nachádza nenápadná oáza pokoja – Letná čitáreň U červeného raka. Otvorená je každý deň od 9. do 19. hodiny a okrem toho, že si sem môžete prísť prečítať noviny či časopisy, pravidelne sa tu konajú aj popoludňajšie koncerty. Najbližšie vystúpenie sa koná tento štvrtok. Od 17. hodiny zahrá zadarmo skupina Longital.

Menej známe bratislavské múzeá

Múzeum dopravy
Je tu možné vidieť rozsiahlu zbierku vozidiel od kočov, motorových vozidiel až po parné, motorové a elektrické rušne. Otvorené je každý deň okrem pondelka od 10. do 17. h. Vstupné je 3,30 €, zľavnené 1,50 €.

Farmaceutické múzeum
Z lekárne U červeného raka, ktorá sa spomína už v 16. storočí, sa stalo múzeum. Otvorené je v utorok až nedeľu, cez pracovné dni od 10. do 17. h, cez víkend od 11. do 18. h. Vstupné je 4,30 €, zľavnené 2,30 €.

Expozícia historických hodín
Rokokový dom U dobrého pastiera, patrí k niekoľkým pôvodným zachovaným stavbám starého bratislavského podhradia. Múzeum hodín v ňom je otvorené rovnako ako Farmaceutické múzeum, vstupné je 2,30 €, zľavnené 1,30 €.

Expozícia vinohradníctva
Múzeum vinohradníctva sa nachádza na prízemí a v suteréne Apponyiho paláca. Vstupenka, ktorá platí aj do Múzea historických interiérov, stojí 6 €, zľavnená 3 €. Otvorené je rovnako ako Farmaceutické múzeum.

debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy