Čínska „guľa“
Jedným z najunikátnejších „chrámov písmen“ je nedávno otvorená knižnica v čínskom Tianjin Binhai. Jej futuristický dizajn podčiarkuje sférické átrium a dopĺňajú zvlnené police, na ktorých tróni viac ako milión kníh.
Knižnica v Birminghame
Ako obrovská modro-zlatá torta. Najväčšiu verejnú knižnicu Európy otvorili v roku 2013, jej knihy spočívajú na policiach umiestnených na 10 poschodiach. Čerešničkou na tejto torte je Pamätná Shakespeareova izba na samom najvyššom poschodí so 43 000 zväzkami.
Strahovská knižnica
Krásna kláštorná knižnica sa nachádza na vrchu Petřín v českej metropole. Dominujú jej dve sály, Filozofická a Baroková teologická sála, každá s komplikovanými freskami, starožitnými glóbusmi a tisíckami zväzkov, mnohými rukopismi a prvotlačami.
Národná knižnica Lotyšska
Obrovská moderná trojuholníková budova na brehu rieky Západná Dvina je v kontraste s historickými stavbami v centre Rigy. „Hrad svetla“, ako knižnicu volajú, naprojektoval v roku 2014 americko-lotyšský architekt Gunnar Birkert.
Verejná knižnica v New Yorku
Krásna budova v srdci Manhattanu slúži svoju ušľachtilému účelu od roku 1911. Hlavná čitáreň s obrovskými lustrami, freskami na strope a elegantnými drevenými lavicami sa objavila aj vo viacerých filmoch ako Raňajky u Tiffanyho či Ghostbusters.
Biblioteca Vasconcelos v Mexiku
Knižnú svätyňu v meste Mexico City často označujú za megaknižnicu. Zvonka nenápadná budova po vstupe každého návštevníka prekvapí rozsiahlym industriálne vyzerajúcim bludiskom regálov a balkónov. Knihy sú tu umiestnené na takmer 40 000 metroch štvorcových.
Mestská knižnica v Stuttgarte
Biela farba, čisté línie, átriové poschodia – to všetko navodzuje dojem, že ste vstúpili do budovy ako vystrihnutej z budúcnosti. Minimalistickú knižnica otvorili v roku 2011 a hneď si vyslúžila záujem a obdiv. Bonusom je nádherný výhľad na centrum Stuttgartu.
Bibliotheca Alexandrina
Miskovitá budova v druhom najväčšom meste Egypta vďačí za svoj futuristický dizajn nórskej firme. Modernú verziu postavili na počesť pôvodnej starodávnej Alexandrijskej knižnice, jednej z najvýznamnejších knižníc v starom svete.
Kráľovská knižnica v Kodani
Pôvodnú knižnicu v roku 1999 rozšírili o prístavbu, ktorá okamžite dostala prezývku Čierny diamant. Tento názov ju dokonale vystihuje, stači sa pozrieť na žiarivé odlesk vĺn rieky na čiernych sklenených stenách fasády. Kráľovská knižnica uchováva všetky diela vytlačené na dánskej pôde od roku 1600.
Oxfordská univerzitná knižnica Bodleian
Od roku 1602 je hlavnou univerzitnou knižnicou, na jej regáloch sa nachádza vyše 12 miliónov zväzkov. Je druhou najväčšou po londýnskej Britskej knižnici. Jej unikátne priestory si môžete prezrieť so sprievodcom, ktorý vie zanietene rozprávať príbehy z jej histórie. Pravidelne sa tu konajú aj prezentácie najzaujímavejších materiálov.
Zdroj: Strahovskyklaster.cz; Msn.com; Wikipedia.org; Thebestcolleges.org; Momondo.com