Múzeum Spiša približuje v kaštieli históriu svadieb

04.02.2018 13:00
Uháňate ho do svadby? Šťastné kilometre na...
Ilustračné foto. Autor:

Ako to bolo so svadbami v minulosti, kto inicioval uzavretie sobáša, či aká je história a symbolika svadobných prsteňov a šiat sa počas februára dozvedia návštevníci renesančného kaštieľa a letohrádku Dardanely v Markušovciach (okr. Spišská Nová Ves).

Múzeum Spiša tam pripravilo netradičné podujatie s názvom „Pod bielym závojom. Svadba v kontexte doby“, jeho súčasťou je aj výstava súčasných svadobných šiat doplnená zaujímavými exponátmi zo zbierkového fondu múzea.

Spomedzi vystavených exponátov sú zaujímavé biele šaty zo zbierkového fondu múzea, ktoré sa nosili pred viac ako sto rokmi.

„Vychádzame tiež z množstva obrazov, ktoré máme, či už dám v bielych šatách či obrazu Nahováračky. Počas podujatia sa venujeme niekoľkým témam, v úvode si napríklad rozoberáme to, ako manželstvá vznikali, a že to nebola vždy šťastná záležitosť, ako je to väčšinou dnes,“ povedala múzejná pedagogička Miroslava Lazniová.

Lektorky rovnako približujú zvyky a tradície spojené so svadbou, ako je napríklad rozlúčka so slobodou, svadobná hostina, torty či svadobná noc. Návštevníci sa dozvedia aj niečo viac z histórie zásnubného prsteňa, aké kamene a prečo sa používali.

Lazniová tiež pripomenula, že biele svadobné šaty neboli vždy tradíciou. „Predtým sa nosili skôr tmavé, bolo to praktickejšie. Biele svadobné šaty, tak ako ich poznáme dnes, sa začali nosiť v roku 1840,“ dodala.

Výstava Pod bielym závojom je verejnosti prístupná do 28. februára. Na nedeľu 11. februára o 14:00 pripravuje múzeum aj špeciálny valentínsky vstup s prekvapením. V rámci neho ponúkne rozšírenejší program a súťaže pre páry.

#svadba
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku