Zahraničných turistov prekvapuje na Nitrianskom hrade nízke vstupné

29.06.2018 13:30
Nitra, Nitriansky hrad
Nitriansky hrad Autor: ,

Návštevnosť Nitrianskeho hradu v posledných rokoch výrazne stúpla. Zatiaľ čo v minulosti hrad navštevovalo okolo 30-tisíc až 40-tisíc turistov ročne, v súčasnosti sa návštevnosť pohybuje okolo 60-tisíc návštevníkov.

Výrazný skok nastal od roku 2016. Janka Štefanková z neziskovej organizácie Castellum si to vysvetľuje tým, že každým rokom sa na hrade sprístupňujú nové časti, konajú sa tu podujatia a Nitriansky hrad sa stále viac dostáva do povedomia ľudí.

„Najvyšší počet návštevníkov zaznamenávame v mesiacoch máj, jún, júl a august, niekedy ešte aj v septembri. Od mája chodia školské skupiny, ktoré tu vhodným spôsobom dopĺňajú vyučovanie, v júli a v auguste sú to najmä rodiny s deťmi,“ povedala pre agentúru SITA Štefanková. Počas Dňa otvorených dverí na Nitrianskom hrade, ktorý býva každý rok 5. júla, zvykne prísť okolo 2 000 ľudí.

Zhruba štvrtina návštevníkov je zo zahraničia. „Najviac turistov chodí zo susedných krajín – z Česka, Rakúska, tento rok sme zaznamenali veľký nárast turistov z Maďarska. Chodia však aj z Ameriky, Kanady, Číny, Taiwanu, dá sa povedať, že z celého sveta,“ hovorí Štefanková.

Z Rakúska prichádzajú najmä dôchodcovské zájazdy, organizované skupiny chodia aj z Poľska. Poliakov láka na Nitriansky hrad aj to, že ho navštívil pápež Ján Pavol II., jeho návštevu pripomína socha na hradnom nádvorí.

„Zahraničných návštevníkov primárne prekvapuje výška vstupného, je to pre nich len symbolická cena. Veľmi vzácne je pre nich aj to, že hrad je stále obývaný a spája sa tu história so súčasnosťou,“ povedala Štefanková. Na hrade sídli Nitrianske biskupstvo.

Vstupné zostalo tento rok rovnaké ako vlani – za vstup do hradného areálu sa platí 50 centov, ďalšie príplatky sú v závislosti od toho, čo všetko chcú turisti na hrade vidieť. V minulosti boli v ponuke aj celoročné permanentky pre domácich, tie však zrušili.

„Od permanentiek sme upustili preto, že vstup do hradu kontrolujú turnikety. Zvažujeme, či to spustíme opäť, možno nejakým iným systémom,“ uviedla Štefanková. V súčasnosti sa môžu ísť Nitrania aj turisti zadarmo poprechádzať po hradnom areáli vždy v nedeľu od 9:00 do 12:00.

V roku 2006 sprístupnili na hrade kazematy, v roku 2007 otvorili Diecézne múzeum. Od roku 2012 je prístupná Gotická priekopa, v ktorej býva letné kino a kultúre podujatia. V roku 2015 sa skončilo reštaurovanie Katedrály svätého Emeráma a biskupstvo sprístupnilo vežu katedrály, z ktorej je výhľad na mesto.

Vlani otvorili reštauráciu Castellum Cafe, turistický chodník zo severnej strany hradu, čiastočne obnovili hradné múry v Gotickej priekope a zrekonštruovali barokový organ v katedrále. Tento rok opravuje Nitrianske biskupstvo ochodzu, na ktorú sa vchádza z Vazulovej veže na východnom nádvorí, plánuje ju sprístupniť. Pripravuje tiež novú expozíciu historických hudobných nástrojov.

#Nitriansky hrad #Nitra
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk