Birmingham, Veká Británia
K ruchu druhého najľudnatejšieho mesta Anglicka tvoria tamojšie krásne splavné kanály pokojnú protiváhu. Prvý kanál tu vykopali ešte v roku 1769, prepájal Birmingham s mestom Wednesbury. V 18. storočí tu bolo až 280 kilometrov kanálov, dnes je to „len“ 160 kilometrov, čo je však stále viac ako napríklad v Benátkach, a spájajú všetky dôležité štvrte.
Cần Thơ, Vietnam
Centrum veľkého mesta v delte Mekongu sa môže pochváliť fascinujúcou spleťou kanálov a riečok, ktorých celková dĺžka je až 1 157 kilometrov. Rieka Hau, najväčšie bočné rameno Mekongu, zasa tečie pozdĺž severnej strany mesta a zabezpečuje vodnú dopravu v okrajových častiach. Okrem samotnej siete kanálov sú najväčšou atrakciou Cần Thơ plávajúce trhoviská. Obchodníci si naložia čln najrôznejším tovarom a cestou ponúkajú svoj tovar zákazníkom. Najväčším trhoviskom je slávny Cai Rang.
Štokholm, Švédsko
Hlavné švédske mesto sa rozkladá na vyše dvadsiatich ostrovoch, spojených desiatkami mostov, pri ústí jazera Malären do Baltského mora. Jednou z najzaujímavejších pamiatok v Štokholme je súostrovie viac ako 30 000 malých a stredných, zelených, kamenistých a piesčitých mimipevnín, ktoré sa tiahne von z mesta, takmer až do Fínska. Najlepším spôsobom, ako si ich prezrieť, je plavba na lodi či člne.
Bruggy, Belgicko
Veľké stredoveké mesto Bruggy je známe svojimi storočnými opevneniami a úchvatnými kanálmi, ktoré sú ramenami rieky Reie. Benátky severu najlepšie spoznáte práve z loďky, pretože prepájajú všetky hlavné časti mesta. Exkurzia trvá asi polhodinu. Historické centrum v roku 2000 zapísali do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO a jeho podoba sa za posledné storočia príliš nezmenila. Kanály spájajú Bruggy aj s inými mestami ako Gent, Ostende a Zeebrugge.
Bangkok, Thajsko
Systém kanálov je súčasťou Bangkoku už od 18. storočia. Prvé kanály, nazývané Khlong, tu vykopali na ochranu mesta a počas 19. storočia sa ich sieť rýchlo rozšírila pre účely rýchlej dopravy a efektívneho zavlažovania. Dnes sú mnohé z tamojších kanálov vypustené a vysušené, no zvyšné stále hrajú významnú úlohu pri preprave. Najdlhší z nich, 18-kilometrov dlhý Khlong Saen Saeb, spája východnú časť mesta so západnou a plavba po ňom ponúka krásnu vyhliadkovú trasu pomedzi pamiatky s ukončením v nákupných centrách. Dôležitú úlohu tu zohrávajú mobilné trhoviská plné lokálnych potravín a výrobkov ako Damnoen Saduak, Amphawa, Taling Chan, Khlong Lat Mayom, Bang Nam Pheung, ktoré využívajú kanály na priblíženie sa ku kupujúcim.
Suzhou, Čína
Historické čínske mesto turisti obdivujú pre jeho krásne záhrady a 15 vodných kanálov. Suzhou sa nachádza tiež blízko ku Grand kanálu, najdlhšej umelej rieke sveta. Tento kanál je na zozname svetového dedičstva UNESCO a spája Peking s mestom Chang-čou, od Žltej rieky po Jang-c’-ťiang. Najstaršie časti kanála vykopali ešte v 5. storočí pred naším letopočtom, dnes je jeho dĺžka úctyhodných 1 776 kilometrov.
Alleppey, Kerala, India
Mesto Alleppey v juhoindickom štáte Kerala dostalo príznačnú prezývku Benátky východu. V pitoresknom meste sa čerí sieť lagún, riek a jazier, ktoré sú súčasťou 1 500 kilometrov dlhej siete ramien Keraly. Okolie ramena a rovnomenného jazera Vembanad, s rozlohou 2033 kilometrov štvorcových, je najkrajšou časťou štátu. Prírodnú krásu si najlepšie vychutnáte z člna alebo počas pobytu na niektorom z hausbótov.
Zdroj: Wikipedia.org; Wikipedia.org; Themysteriousworld.com