Bruselské námestie pokryl mexický koberec z 500 000 kvetov

17.08.2018 10:42
Brusel, kvetinový koberec
Bruselská kvetinový koberec na mexické motívy. Autor: ,

Vyše 500 000 kvetín rozmiestnených na ploche 1800 štvorcových metrov je od štvrtka do nedele hlavnou atrakciou belgickej metropoly. Autori kvetinového koberca na námestí v centre Bruselu, ktorý mesto pripravuje raz za dva roky, sa v lete 2018 inšpirovali motívmi z Mexika, konkrétne z regiónu Guanajuato.

Belgická televízna stanica RTBF uviedla v rámci predstavenia tejto kvetinovej výzdoby, že na vytvorení obrovského „puzzle“ – prevažne z begónií, ale aj dálií, trávy a stromovej kôry – pracovalo približne sto dobrovoľníkov. Tí museli kvetiny „vysadiť“ podľa predkreslenej schémy za menej ako osem hodín.

Kvety a ďalší materiál boli dodané deň pred vytvorením výzdoby záhradkármi z regiónu Gent. Pre nich sa príprava kvetinového koberca začala už pred niekoľkými mesiacmi, keďže potrebovali vypestovať dostatočné množstvo kvetov na vyzdobenie uvedenej plochy s rozmermi 75 krát 24 metrov.

Kvety v Bruseli.
Kvety v Bruseli. Autor: Reuters, YVES HERMAN

Autori kvetinového koberca sa rozhodli tento rok pre farby Latinskej Ameriky. Chceli vzdať poctu Mexiku, kde sa v meste Uriangato každoročne konajú oslavy, počas ktorých obyvatelia zdobia svoje ulice niekoľko kilometrov dlhými kobercami z farebných pilín.

V Uriangate sa tieto oslavy konajú na počesť archanjela Michala, ochrancu tohto mesta, čo však platí rovnako aj pre Brusel.

Aj preto sa hlavnou dizajnérkou tohoročného kvetinového koberca v Bruseli stala mexická grafická dizajnérka Ana Rosa Aguilarová z Uriangata. Do svojho výtvoru vniesla veľa symbolov, prírodných prvkov a motívov na báze červeno-hnedých farieb typických pre tradičnú kultúru v regióne Guanajuato.

Bruselské námestie
		pokryté kvetinovým
		kobercom.
Dobrovoľníčka kladie
		kvety počas
		vytvorenia...
+5Dobrovoľníci ukladajú
		kvety počas
		vytvorenia...

Jej predstavy do konkrétnej kvetinovej výzdoby previedol autor bruselského kvetinového koberca Mark Schautteet.

RTBF pripomenula, že podľa dizajnérov tohoročnej hlavnej atrakcie v centre Bruselu ide zatiaľ o najkomplexnejšiu prácu, aká bola pri tvorbe kvetinových kobercov vynaložená od vzniku tejto tradície v roku 1971.

Pre mesto Brusel ide nielen o snahy dostať tradíciu unikátnych kvetinových kobercov na zoznam UNESCO, ale aj o lukratívnu záležitosť, ktorá v priebehu niekoľkých dní pritiahne okolo 100 000 návštev­níkov a ktorá dotvára umeleckú a kultúrnu tvár metropoly Belgicka.

#Brusel #kvety
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku