Ako informovala referentka GMM Martina Oštrom Mareková, každý žiak a študent môže v týchto dňoch navštíviť aktuálne výstavy múzea bez platenia a bez ohľadu na známky na vysvedčení.
Študenti a žiaci môžu v múzeu navštíviť niekoľko výstav a stálych expozícií. Výstava Minerály pod lupou zaujme deti ukážkou 353 minerálov z celého sveta, ale i z nášho regiónu.
Na výstave Baníctvo a železiarstvo v Gemeri-Malohonte spoznajú ťažkú prácu baníkov a môžu si zahrať pexeso s nerastmi pochádzajúcimi z regiónu.
Výstava Veže zaliate slnkom predstaví prostredníctvom fotografií, projektov a dokumentov architektonickú tvorba Júliusa Sándyho (1868 – 1953), ktorý mal prostredníctvom rodiny úzke väzby s Rimavskou Sobotou.
Na záver predstavia študentom výstavu venovanú rómsku rezbárovi Deziderovi Fertőovi z Gemerskej Vsi (1921 – 1996), ktorý vytvoril za relatívne krátke obdobie rozsiahly súbor takmer 200 drevených plastík a reliéfov.
Pracoval technikou vyrezávania do drevených soklíkov a reliéfov z lipového alebo orechového dreva. Pri svojej tvorbe využíval námety z tradičného a súčasného života Rómov i cirkevné motívy.
V stálej expozícii múzea stretnú mládežníci slonieho vtáka i múmiu egyptskej ženy, môžu si poskladať puzzle s motívom podoby mesta Rimavská Sobota z 18. storočia alebo nosorožca, ktorý žil v okolí Hajnáčky v období treťohôr.
„V priestoroch expozície venovanej Slovenskému národnému povstaniu v Gemeri-Malohonte nájdu fotostenu, pri ktorej sa môžu odfotografovať v rakúsko-uhorskej pechotnej uniforme I. svetovej vojny,“ dodala Oštrom Mareková.
Gemersko-malohontské múzeum v Rimavskej Sobote svoju históriu začalo písať 3. septembra 1882 a tým sa radí medzi piate najstaršie múzeum na Slovensku.
Hlavným zameraním múzea je dokumentácia prírody a spoločnosti historického regiónu Gemera a Malohontu.
Od roku 1996 sa múzeum špecializuje na dokumentáciu hmotnej a duchovnej kultúry Rómov v širšom regióne.