Okolo Eiffelovky bude najväčšia záhrada v Paríži. Má byť hotová do olympiády

V Paríži má okolo Eiffelovej veže vzniknúť najväčšia záhrada v meste. Projekt nových "pľúc mesta" s veľkorysým rozpočtom 72 miliónov eur, ktorý predstavila starostka Anne Hidalgová, má byť hotový do roku 2024, keď sa vo francúzskej metropole konajú olympijské hry.

23.05.2019 10:00
debata

Projekt americkej architektky Kathryn Gustafsonovej, ktorý porazil tri ďalšie finálové návrhy, počíta s rozšírením peších zón a zelene v okolí slávnej parížskej pamiatky.

Park sa potiahne už od námestia pri paláci Trocadéro a na jeho druhom konci bude ako doteraz vysoká vojenská škola École militaire na druhom brehu rieky Seiny.

Súčasťou záhrady s rozlohou 54 hektárov má byť aj most cez Seinu, ktorý podľa predstáv architektky dostane trávnik a stromoradia a uzavretý bude pre dopravu s výnimkou autobusov mestskej hromadnej dopravy a záchranárskych vozidiel. Pre nich bude vyhradený bočný pruh.

Eiffelovu vežu si ročne príde pozrieť 20 miliónov ľudí, ale len sedem miliónov turistov na ňu vystúpi. Väčšina návštevníkov sa len prechádza okolo a symbol Paríža si fotí.

Práve toto je dôvod, prečo sa radnica rozhodla nechať upraviť širšie okolie veže. „Bude to výnimočná záhrada, v ktorej znovu budeme počuť spievať vtáky,“ uviedla v utorok Hidalgová.

debata chyba
Viac na túto tému: #olympiáda #Francúzsko #záhrada #Olympijské hry #park #Paríž #Eiffelova veža #Eiffelovka