Liptovský Mikuláš má vlastnú suvenírovú bankovku

Zakúpiť si bude možné nulové bankovky s poradovým číslom od 101 do 8500. Predaj je obmedzený maximálne na päť kusov na osobu s poradovým číslom bankovky do 2000. Ostatné bankovky sú v ponuke maximálne 20 kusov na osobu.

06.06.2019 14:30
debata
Kostol sv. Mikuláša v Liptovskom Mikuláši Foto: Gabriela Sabová, Pravda.sk
Kostol sv. Mikuláša, Liptovský Mikuláš Kostol sv. Mikuláša v Liptovskom Mikuláši

Ich celkový počet v predaji je 8500 kusov, uviedla riaditeľka Informačného centra mesta Liptovský Mikuláš Jana Piatková.

Zároveň upozornila na to, že pri spustení predaja bankovky je v nedeľu možná platba len v hotovosti. V ostatné dni budú môcť zákazníci použiť aj platobnú kartu.

Bankovka vychádza v náklade 10.000 kusov. Je na nej zobrazený Kostol sv. Mikuláša ako najstaršia stavebná pamiatka mesta.

V jeho popredí je socha Naša matka od Alojza Štróbla, ktorá je v parížskom Louvri evidovaná ako výtvor patriaci medzi najdokonalejšie sochy sveta.

V našom meste sa jej bronzový odliatok nachádza pri vstupe do Galérie P. M. Bohúňa, priblížil primátor mesta Ján Blcháč s tým, že obidve tieto atraktivity sú súčasťou historického centra mesta Liptovský Mikuláš.

Cieľom novej Euro souvenir bankovky je podporiť a spropagovať atraktivity Liptovského Mikuláša v Európe. Tiež zvyšovať povedomie verejnosti o najzaujímavejších kultúrnych pamiatkach, turistických lokalitách či známych osobnostiach mesta. Cieľovou skupinou sú turisti, ale aj zberatelia a nadšenci numizmatiky.

debata chyba
Viac na túto tému: #Liptovský Mikuláš