Historický vláčik Korýtko bude toto leto opäť voziť turistov

Prevádzka historického vláčika s cyklovozňom v Ružomberku sa tento rok začne už najbližšiu sobotu 29. júna. Korýtko bude jazdiť počas všetkých prázdninových víkendov do 1. septembra z hlavnej stanice v Ružomberku po Zápalkáreň - v blízkosti výpadovky z mesta na Donovaly.

26.06.2019 14:00
ružomberok, mesto Foto:
Ružomberok. Ilustračné foto.
debata

Podľa manažérky Oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) Región Liptov Kataríny Šarafínovej mal projekt Korýtko – vlakom a bicyklom minulý rok veľký úspech. Preto v novej sezóne pribúdajú vylepšenia aj tematické podujatia, ktoré poukážu na význam železničky v minulosti aj okolitú Revúcku dolinu.

Novinkou pre túto sezónu bude zväčšený park na Zápalkárni a cyklotrasa s novým asfaltom od Zápalkárne po mestskú časť Biely Potok, kde vznikol priestor pre korčuliarov či kolobežky, priblížila Gabriela Demčáková z ružomberskej radnice.

Korytnická železnica sa tešila záujmu od vzniku až po ukončenie prevádzky v roku 1974. V závere existencie sa z nej postupne stávala skôr turistická atrakcia, ktorou chce byť aj teraz.

Aktuálne sa využíva už len torzo z trasy, ktorou vláčik jazdil v minulom storočí. Legendárna a v minulosti veľmi obľúbená železnica ožila minulý rok po rokoch nečinnosti.

Bohužiaľ, celá trať z Ružomberka sa nám nezachovala. S partnermi sme vzkriesili aspoň trojkilometrový úsek trate, ktorý je peknou atrakciou pre dovolenkárov a prázdninujúcich.

V minulom roku sme previezli vláčikom takmer 5600 platiacich návštevníkov, povedal jeden z aktivistov, zásluhou ktorých Korýtko opäť premáva, Miroslav Klíma.

Historický vláčik (motorák – typ 811) pozostáva z motorového vozňa s kapacitou 48 miest na sedenie a nákladného vozňa, ktorý je prispôsobený na prepravu bicyklov.

V záujme zatraktívnenia projektu sme pripravili počas prázdnin na každú sobotu tematické podujatia, ktoré upozornia na význam železničky a tiež na prírodné a kultúrne danosti okolia Revúckej doliny.

Už teraz v sobotu to bude program s názvom Korýtkominifest. Následne nás čaká napríklad deň papierenského priemyslu, modelársky deň, piknik s Korýtkom, pivná sobota a iné, priblížila riaditeľka OOCR Región Liptov Darina Bartková.

Cena za prevoz vláčikom je symbolická. Preprava kočíkov a bicyklov je zadarmo. Projekt Korýtko vlakom a bicyklom spolu s mestom Ružomberok a aktivistami realizuje OOCR Región Liptov. Použije naň prostriedky aj z dotácie Ministerstva dopravy a výstavby SR vo výške 11.500 eur.

debata chyba
Viac na túto tému: #Ružomberok #historický vlak