V rámci podujatia Naše mesto pomôžu dobrovoľníci pri obnove hradov okolo Prešova

18.09.2020 10:52

Osemdesiat dobrovoľníkov rozdelených na malé kolektívy bude v piatok 18. septembra skrášľovať mesto Prešov a jeho okolie v rámci celoslovenskej akcie Naše mesto. Dobrovoľníci budú pomáhať pri viacerých aktivitách. Pôjde hlavne o obnovu hradov, ktorá sa bude konať pod dohľadom občianskeho združenia Rákociho cesta.

Ako informovala Zuzana Schaleková, PR manažérka Nadácie Pontis, ktorá je organizátorom podujatia, na hrad Šebeš budú dobrovoľníci presúvať stavebný materiál.

Na Zbojníckom hrade, zvanom Soľnohrad, pôjde zase o úpravu chodníka na hrad a osadenie lavičiek.

Presun kameňov a materiálu plánuje občianske združenie aj pri aktivite na obnovu Obišovského hradu.

V Prešove zase pomôžu dobrovoľníci vytvoriť kvetinový záhon a revitalizovať okolie hmyzieho hotela v Materskej škole na Budovateľskej u­lici.

Naše mesto je podujatie firemného dobrovoľníctva v strednej Európe. Minulý rok sa do projektu na Slovensku zapojilo viac ako 10-tisíc dobrovoľníkov.

Tento rok sú celkové počty z bezpečnostných dôvodov oveľa nižšie. „Situáciu pozorne sledujeme a prijímame opatrenia, ktoré sú nielen v súlade s nariadeniami hlavného hygienika, ale aj nad ich rámec. Obmedzili sme počty dobrovoľníkov, aby na jednej aktivite pracovali len ľudia z jednej firmy. Dbáme tak na to, aby sa rôzne skupiny navzájom nestretávali. Priemerný počet ľudí na jednej aktivite je 15, takže ide len o malé kolektívy,“ vysvetlil výkonný riaditeľ nadácie Michal Kišša.

Na podujatí sa okrem toho nemôžu zúčastniť ľudia nad 65 rokov, ani ľudia z rizikových skupín náchylnejších na ochorenie COVID-19.

Zrušili sa tiež všetky aktivity v domovoch pre seniorov. Aj preto sa v tomto roku do podujatia, ktoré je súčasťou Týždňa dobrovoľníctva 2020, zapojí v 14-tich slovenských mestách a ich okolí približne 3 550 dobrovoľníkov z 84 firiem a inštitúcií.

Zlepšiť fungovanie pomôžu 97 neziskovým organizáciám, nízkoprahovým centrám, ale aj školám a materským školám.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#dobrovoľníci #hrady #Prešov
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku