Renesančný kaštieľ v Pečovskej Novej Vsi odhalil svoje tajomstvá

Architektonicko-historický výskum pomohol v renesančnom kaštieli v obci Pečovská Nová Ves v Sabinovskom okrese odhaliť ďalšie tajomstvá. Ako informuje predseda občianskeho združenia Renesančný kaštieľ PNV Slavomír Karabinoš, okrem raritného výzoru kaštieľa v regióne sa ukázalo, že to najcennejšie sa ukrýva v jeho vnútri - vstavané skrine, výnimočné strieľne a iné prvky.

05.08.2022 09:00
debata

„Len vďaka najnovším architektonicko-historickým výskumom máme poznanie, že dispozícia a celkový výzor kaštieľa nebol v regióne ojedinelý, avšak ako jediný sa v pôvodnej podobe zachoval. Pôvodne sa predpokladalo, že výzor kaštieľa je regióne raritou, ako sa však ukázalo, to najcennejšie ukrýva renesančná stavba vo vnútri," uvádza predseda.

Medzi hodnotné prvky patria vstavané skrine, ktoré boli dendrochronologicky datované okolo roku 1607, druhá vstavaná skriňa bola datovaná okolo roku 1556. Zrubová konštrukcia bola datovaná do obdobia rokov 1647 až 1648.

„Na kaštieli sa nachádza šesť typov strieľní. Okrem jednej kľúčovej a štrbinových sú to aj nohavicové trojdielne strieľne. Kaštiele na území Šariša majú síce zachované strieľne, ktoré sú datované do 17. storočia nohavicové sú ale na kaštieli raritou," popisuje Karabinoš.

Pôvodné sú kamenné portály v interiéri i kozub v miestnosti. Jeden trám bol dendrochronologicky datovaný, ide o jedľu zoťatú na prelome rokov 1615 a 1616, rovnako sú datované aj stropy miestností. Pôvodné sú aj tehlové dlažby v miestnostiach.

Renesančný kaštieľ v Pečovskej Novej Vsi pochádza zo 16. storočia a nachádza sa v severnej časti obce v smere na Ľutinu. V roku 2020 vzniklo občianske združenie s cieľom jeho propagácie a záchrany.

rekonštrukcia, oprava Čítajte viac Kaštieľ v Čunove sa zmení na ekocentrum s nadnárodným významom kaštieľ, Humenné Čítajte viac V Humennom sa dá prejsť po bratrancovi Eiffelovky
debata chyba
Viac na túto tému: #Pečovská Nová Ves