Tomatina je po dvoch rokoch späť: Ešte šialenejšia, za obeť padlo 130 ton jedla

Tisícky ľudí z celého sveta sa v stredu na obed ohadzovali paradajkami v meste Buňol na východe Španielska. Po dvojročnej prestávke spôsobenej pandémiou koronavírusu sa tam opäť konala La Tomatina, vyhľadávaná turistická atrakcia, informuje agentúra AFP.

02.09.2022 12:20
debata (2)
Účastníci na seba hádžu paradajky počas...
Účastníci na seba hádžu paradajky počas...
+12Účastníci na seba hádžu paradajky počas...

Na zhruba hodinové odhadzovanie sa bolo prichystaných 130 ton prezretých paradajok, ktoré účastníkom priviezlo šesť nákladných áut.

La Tomatina je známa aj ako najväčšie ohadzovanie sa s „jedlom“ na svete a do mesta Buňol láka množstvo cudzincov, obzvlášť z Austrálie, Británie, Japonska či Spojených štátov.

Tento rok sa však z celkovo 20.000 dostupných lístkov za 12 eur, predalo približne 15.000. Najmä z Ázie totiž prišlo menej ľudí kvôli pretrvávajúcim epidemiologickým opatreniam, uvádza AFP.

Paradajkovú bitku odštartovali na poludnie a ulice mesta boli už po pár minútach pokryté červenou zmesou paradajkových zvyškov a šťavy. Viacerí z účastníkov „bojovalo“ s plaveckými okuliarmi, aby si pri „boji“ chránili oči.

„Prišli sme na Tomatinu, lebo je to tá najšialenejšia vec, akú sme tu videli,“ povedal miestnej televízii Punt turista Patricio z Mexika.

víchrica Eunice Čítajte viac Víchrica Eunice zasiahla Európu: Lietadlá metala ako hračky, vodu šľahala do výšok

„Skutočne sme dychtili po obnovení našej milovanej (pouličnej) oslavy, aby sme sa navzájom mohli opäť raz ohadzovať paradajkami a uvoľniť tak všetok adrenalín, ktorý sa nám za dva roky nahromadil,“ povedala členka tamojšej mestskej rady Maria Vallésová, ktorá má na starosti cestovný ruch.

Po paradajkovom boji ulice mesta vyčistia prúdom vody, účastníci bitky sa osprchujú a v slávnostiach sa v meste pokračuje koncertmi a súťažami, ktoré trvajú až do noci, uvádza AFP.

Inšpiráciou pre túto fiestu, ktorá býva vždy v poslednú augustovú stredu, bola údajne udalosť z roku 1945. Miestna mládež sa počas sprievodu na počesť miestneho svätca poškriepila a začala sa ohadzovať paradajkami.

Podľa legendy vyrabovali aj stánok miestneho zeleninára. Škodu mu neskôr museli nahradiť. Na bitku sa však nezabudlo a o rok sa jej účastníci zišli znova, ale doniesli si už vlastné paradajky.

Miestna radnica sa paradajkovej bitke najprv bránila, napriek tomu sa však Tomatina udomácnila a časom sa dočkala aj požehnania úradov. V 70. rokoch v nej videli výborný stimul pre cestovný ruch. Inšpirovala aj vznik podobných slávností inde vo svete, ako napríklad v Kolumbii, Kostarike, Čile či Spojených štátoch.

San Sebastián, Španielsko, pláž, more, leto, dovolenka, palác, piesková pláž, opaľovanie, kúpanie Čítajte viac Na španielskych plážach pozor: 5 málo známych pravidiel a aká pokuta za porušenie hrozí Paríž, Francúzsko, Socha slobody, Eiffelova veža Čítajte viac Najdrahšia fľaša vína, kráľ 20 minút na tróne, svadby s mŕtvymi: 12 faktov o Francúzsku
2 debata chyba
Viac na túto tému: #Španielsko #La Tomatina
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy